بازاریابی و فروش

تجزیه و تحلیل بازاریابی

تجزیه و تحلیل بازاریابی چیست؟

تجزیه و تحلیل بازاریابی فرآیند ردیابی و تجزیه و تحلیل نقاط داده های کمی است که به بازاریابان کمک می کند تا اثربخشی  تلاش های بازاریابی خود را درک کنند.

این مورد به بازاریابی به بازاریابان راهنمایی می کند که چگونه مصنوعات و دارایی هایی که ساخته اند در این زمینه کار می کنند. آیا تا به حال خواسته اید بدانید که تبلیغات اینستاگرام چگونه بر نرخ برد آخرین محصول شما تأثیر می گذارد؟

 

 تجزیه و تحلیل بازاریابی برای نجات

تجزیه و تحلیل بازاریابی در اکثر سازمان ها بر عهده بازاریابان است. با این حال، بزرگترین شرکت ها ممکن است تیم های تحلیلی کاملی  داشته باشند که داده ها را مطالعه می کنند. این تحلیلگران از عملیات بازاریابی پشتیبانی می کنند و از طریق عملیات، به استراتژی بازاریابی کلی متصل می شوند .

چرا تجزیه و تحلیل بازاریابی مهم است؟

تجزیه و تحلیل بازاریابی مهم است زیرا این رشته به تیم بازاریابی اجازه می دهد تا درک کند که سرمایه گذاری های آنها چقدر برای مخاطبان هدف یا پایگاه مصرف کننده موثر است. هر چیزی که یک تیم بازاریابی ایجاد می کند نه تنها زمان و هزینه زیادی را می طلبد، بلکه از طریق فعال سازی و هزینه های تبلیغاتی مستمر هزینه نگهداری اولیه نیز دارد.

به این دلایل، یک تیم بازاریابی می خواهد اعتماد را القا کند و در مورد نرخ بازگشت سرمایه که مشاهده می کند، شفاف باشد.

تجزیه و تحلیل بازاریابی نه تنها شرط ‌بندی‌هایی را که تیم انجام می‌دهد علامت‌گذاری می‌کند، بلکه به تیم کمک می‌کند تا تصمیم بگیرد که آیا سرمایه‌گذاری، محوری یا متوقف کردن ابتکاراتی که کار نمی‌کنند.

تجزیه و تحلیل سرمایه نشان میدهد میزان علاقه مخاطب به محصول یا خدمات چقدر است

مزایای تجزیه و تحلیل بازاریابی

  • نرخ بازگشت سرمایه برای سرمایه گذاری در بازاریابی را محاسبه کنید : هر کمپین نشان دهنده سرمایه گذاری در افراد و دارایی ها است. تجزیه و تحلیل به شما کمک می کند ببینید که چگونه این سرمایه گذاری نتیجه خواهد داد.
  • بهبود تجربه کاربری : تجزیه و تحلیل وب شما اعدادی را در اختیار شما قرار می دهد که نشان دهنده فرصتی برای بهبود تجربه کاربری در تعامل مشتریان با دارایی های شما هستند. می‌خواهید بدانید که کاربران چگونه کمپین شما را پیدا می‌کنند، وقتی به یک محصول شما می‌رسند چه می‌کنند و چگونه از گنجینه داده‌هایی که از خود به جای می‌گذارند سرمایه‌گذاری کنند.
  • استراتژی های بازاریابی آینده را برنامه ریزی کنید : اعداد و ارقام شما نشانگر خوبی هستند که نشان می دهد چه چیزی موثر است و چقدر می توانید با کمپین های آینده ریسک کنید. دانستن اینکه موردی چقدر سود می دهد (یا نمی دهد) به شما کمک می کند تا استراتژی بازاریابی خود را توسعه دهید.

نحوه جمع آوری داده ها برای تجزیه و تحلیل بازاریابی

داده هایی که از تجزیه و تحلیل بازاریابی جمع آوری می کنید می تواند شامل اطلاعات جمعیت شناختی (مثلاً محدوده سنی، مکان) و روانشناسی (مثلاً تعامل مشتری با محصول شما و نگرش آنها در مورد آن) باشد.

همه این نقاط  به شما کمک می کند تا این احساس را داشته باشید که چه چیزی و برای چه کسی کار می کند .

جمع آوری داده ها برای تجزیه و تحلیل بازاریابی مهم است

اساساً سه نوع داده وجود دارد

  •  شخص اول : داده هایی که از طریق ابزار شخصی خود از کاربران خود جمع آوری کرده اید. این احتمالاً باارزش‌ترین داده‌ای است که می‌توانید درباره نحوه تعامل و احساس کاربران یا مشتریان خود در مورد کمپین خود جمع‌آوری کنید. به عنوان مثال، این می تواند همان چیزی باشد که با استفاده از Google Analytics می بینید.
  •  شخص ثانویه : این داده هایی است که از سازمان دیگری که به آن وابسته هستید دریافت می کنید. برای مثال، ممکن است داده‌های کاربر یا مشتری احتمالی را از یک شریک سازمانی دریافت کنید.
  •  شخص ثالث : این داده‌هایی است که از سازمانی که به آن وابسته نیستید، از طریق خرید داده‌های مصرف‌کننده دریافت می‌کنید.

ما راه های زیادی برای جمع آوری داده های شخص اول داریم از جمله:

نظرسنجی ها

این‌ها فرم‌هایی هستند که برای مشتریان بالقوه ارسال می‌شوند تا بفهمند آنها چگونه مشکلی را که راه‌ حل بازاریابی شما در تلاش برای حل آن است، درک می‌کنند، چه احساسی نسبت به محصول شما دارند و آیا محصول شما را به دیگران پیشنهاد می‌کنند یا خیر تا تجزیه و تحلیل بازاریابی را بتوان اندازه گیری کرد.

تست A/B

این آزمایشی از اشکال مختلف یک کمپین است تا ببینید کدام کار در ایجاد تبدیل بهتر است. تست A/B به همین تعداد افراد داده می شود. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید عنوانی را آزمایش کنید، عنوان A “This is A Test” و عنوان B “The Test is Here” وجود دارد تا ببینید آیا تفاوت آماری معنی‌داری بین نحوه تعامل کاربران با این دو عنوان وجود دارد یا خیر.

تعامل با محتوای ارگانیک

رشد ارگانیک به این معنی است که مشتریان و/یا کاربران بالقوه راه هایی برای تعامل با دارایی های شما بدون تبلیغات پولی پیدا می کنند. بیشتر برنامه های سئو شرکت برای هدایت ترافیک و رشد ارگانیک به یک وب سایت یا محصول خاص در نظر گرفته شده است.

تعامل تبلیغاتی پولی

این زمانی است که یک سازمان بازاریابی به یک فروشنده شخص ثالث پول می دهد تا برای آنها تبلیغات ظاهری کند. به تبلیغاتی که در گوگل ادز ، فیسبوک یا اینستاگرام می بینید فکر کنید .

برای شروع جمع آوری داده های بازاریابی، این سوالات را از خود بپرسید:

  • ما در حال حاضر پول های بازاریابی را برای چه چیزی خرج می کنیم، و آنها چگونه باعث فروش می شوند؟ این به عنوان نرخ بازگشت سرمایه شما شناخته می شود و معمولاً عددی است که تیم ها در آن گزارش می دهند.
  • هزینه های فعلی ما چگونه با بهترین شیوه ها یا انتظارات داخلی ما مقایسه می شود؟
  • تجزیه و تحلیل بازاریابی “خوب” چگونه به نظر می رسد؟
  • چقدر می خواهیم در ردیابی سرمایه گذاری کنیم؟ Google Analyticsرایگان است، اما برای راه‌اندازی راه‌حل‌های ردیابی در مقابل راه‌حل‌های سازمانی خارج از جعبه، به تخصص داخلی نیاز داریم.

برای بررسی داده ها و آمارها Google Analyticsرایگان است
ریسک ها و پاداش ها

تجزیه و تحلیل بازاریابی برای کمک به تیم ها برای درک نرخ بازگشت سرمایه  دلارهای بازاریابی مفید است.

هنگامی که تجزیه و تحلیل بازاریابی به خوبی انجام شود، می تواند به همسو کردن تیم حول یک استراتژی بازاریابی مبتنی بر داده کمک کند .

تجزیه و تحلیل قوی بازاریابی به تیم ها کمک می کند تا در هماهنگی با خلاقان بازاریابی که چهره کمپین و خود برند هستند، تصمیم بگیرند.

برای کسانی که از تجزیه و تحلیل بازاریابی استفاده می کنند، مهم است که توجه داشته باشند که تجزیه و تحلیل راهی برای برقراری ارتباط با استراتژی است، اما نه خود استراتژی.

تجزیه و تحلیل ضعیف بازاریابی باعث فلج شدن تیم ها در بازآفرینی کمپین ها و دارایی ها می شود. بدتر از آن، تیم‌ها همه تحلیل‌ها را نادیده می‌گیرند، زیرا مشخص نیست که تجزیه و تحلیل بازاریابی چگونه به اهداف کلی تیم کمک می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *