مدیریت کسب و کار

مهارت‌ های ارائه‌

مهارت‌ های ارائه‌ ای که همه باید داشته باشند

مهارت‌ های ارائه‌ ضعیف در کسب و کار باعث از دست رفتن زمان، پول و فرصت ها می شود. برای کارآفرینانی که برای تضمین سرمایه‌ گذاری‌ های جدید یا ایجاد حساب‌های مشتریان بزرگ به ارائه‌ها متکی هستند، ارائه ضعیف می‌تواند تفاوت بین موفقیت و شکست باشد.

از هر 25 نفر، یک نفر گزارش داد که از یک سخنرانی که بیش از حد طولانی به طول انجامید، خارج شد. 25 درصد دیگر اعتراف کردند که آنقدر به مطالب بی علاقه بوده اند که به خواب رفته اند. و از هر 12 نفر، 1 نفر به قدری درگیر یک سخنرانی تجاری نبودند که وقت خود را صرف مرور یک برنامه دوستیابی کردند.

از سوی دیگر، مهارت های ارائه قوی به شرکت شما کمک می کند تا از رقبا متمایز شود، با مشتریان جدید ارتباط برقرار کند و بر رهبران صنعت تأثیر بگذارد.

مهارت‌ های ارائه‌

 1. استراتژیک باشید.

Ontra توصیه می کند که در مورد هر ارائه نه به عنوان مجموعه ای مجزا از اسلایدها، بلکه به عنوان بخشی از استراتژی های بازاریابی کلی خود فکر کنید . این بدان معنی است که هر بار که برای ارائه آماده می شوید، باید تاکتیکی فکر کنید.

در حین صحبت کردن، صرفاً روی اتفاقی که می افتد تمرکز نکنید. در عوض، ارائه خود را بر اساس آنچه می خواهید بعدا اتفاق بیفتد ساختار دهید. این سوالات را از خود بپرسید:

 • چه چیزی را می خواهم مردم در پایان ارائه من به خاطر بسپارند؟
 • وقتی کارمان تمام شد، می‌خواهم چه قدم بعدی بردارند؟
 • چگونه می توانم اعتماد مخاطبانم را جلب کنم ؟

این مورد آخر به ویژه مهم است، زیرا تعامل چهره به چهره یک ارائه اغلب بیشتر از هر شکل دیگر ارتباط تأثیرگذار است.

با تفکر استراتژیک، خود را در این ذهنیت قرار می دهید که ارائه ای ایجاد کنید که از دیگر تلاش های بازاریابی شما پشتیبانی کند و با مخاطبان شما ارتباط برقرار کند.

 1. آماده و تمرین کنید.

هیچ چیز بدتر از یادگیری مطالب ارائه در حین صحبت کردن نیست.

شما باید یک لحظه وقت بگذارید تا محتوا را بدانید. اگر نتوانید با اطمینان و گفتگو صحبت کنید، مردم می‌دانند که شما آن متخصصی نیستید که به دنبالش هستند. اگر نتوانید تخصص خود را نشان دهید، مخاطبان قبل از اینکه به کسب و کار شما اعتماد کنند علاقه خود را از دست خواهند داد.

صرف زمان برای آماده سازی و دانستن مطالب شما برای ارائه جذاب، مهم نیست، مهم نیست که موضوعی که پوشش می دهید چه کسانی هستند.

دانستن مطالب خود به معنای حفظ یک متن نیست. در عوض، سعی کنید بفهمید که می خواهید چه چیزی و چرا ارتباط برقرار کنید، از جمله این عناصر:

 • اطلاعاتی که می خواهید پوشش دهید، مانند آمار
 • جریان مواد
 • هدف از ارائه
 • هر سوالی که مخاطب شما ممکن است بپرسد

به اندازه کافی با محتوای خود آشنا شوید تا بتوانید بدون استفاده از هیچ یک از فناوری ها یا وسایل کمک بصری که تهیه کرده اید، ادامه دهید.

اگر در آسانسور بدون سرسره یک به یک بودید، چگونه آن سرسره را برای یک فرد توضیح می‌دادید؟

شما باید بتوانید برای هر بخش از ارائه خود به این سوال پاسخ دهید. این به شما کمک می کند تا اعتماد به نفس داشته باشید، پرکننده ها و سکوت های ناخوشایند را از بین ببرید و زمان خود را کاهش دهید. ابتدا خودتان تمرین کنید؛ با این حال، آن را به خاطر بسپارید، زیرا این کار باعث می‌شود تحویل شما به درستی انجام شود. سپس از خود فیلم بگیرید و ضبط را تماشا کنید. در نهایت، با یک مخاطب زنده – یک دوست نزدیک یا یکی از اعضای خانواده – تمرین کنید تا برنامه خود را اصلاح کنید.

 1. جلب توجه

چند لحظه اول ارائه بسیار مهم است. این زمانی است که شما باید توجه مخاطبان خود را به خود جلب کنید و آنها را متقاعد کنید که به بقیه ارائه شما گوش دهند.

ارائه خود را با یک داستان یا حکایت کوچک در مورد تجارت خود شروع کنید.

از چیزی استفاده کنید که کنجکاوی را جلب کند. اگر بتوانید آنها را وادار کنید چیزی تصور کنند – چکیدن یک لوله نشتی یا احساس بیماری در شکم شما هنگام گم کردن کیف پول خود – فوراً به مخاطب شما کمک می کند تا با آنچه در مورد آن صحبت می کنید ارتباط برقرار کند.

مهارت‌ های ارائه‌

 1. صریح صحبت کنید.

هنگامی که توجه مخاطبان خود را جلب کردید، صحبت کردن متقاعد کننده و با اعتماد به نفس می تواند ترسناک باشد، به خصوص اگر با سخنرانی عمومی راحت نباشید.

برای غلبه بر اضطراب خود، یک نفر از بین مخاطبان را برای صحبت با او انتخاب کنید. هرگز فردی را انتخاب نکنید که شما را بیشتر می ترساند. او گفت، در عوض، یک چهره دوستانه در میان جمعیت انتخاب کنید و با آنها صحبت کنید.آنوقت همه همان پیام مطمئن را خواهند شنید.

با صحبت کردن به گونه ای که گویی با یک دوست صحبت می کنید، مهارت‌ های ارائه‌ شما به طور طبیعی محاوره ای و صریح به نظر می رسد، نه اینکه به خاطر بسپارید و تمرین کنید.

چه چیزی باعث ارائه خوب می شود؟

سه بخش برای مهارت‌ های ارائه‌ وجود دارد: آنچه می گویید، زبان بدن و حالات چهره و وسایل کمک بصری شما. برای ارائه واقعاً برجسته، همه اینها باید درجه یک باشند.

ارائه شفاهی

ارائه شفاهی شما شامل آنچه می گویید و نحوه بیان آن است. قبل از شروع، به این فکر کنید که مخاطبان شما از قبل چه می دانند و چه چیزی می خواهند بدانند. اگر با افراد تازه کار صحبت می کنید، بهتر است اصول اولیه را با یک مقدمه طولانی تر پوشش دهید تا گم نشوند. برای مخاطبان با تجربه تر، یک یا دو جمله در مورد اصول اولیه خوب است قبل از اینکه به اطلاعات سطح بالاتر بروید تا آنها را خسته نکنید. حداقل یک آمار یا واقعیت را درج کنید که برای حفظ توجه آنها شگفت آور است و برای نشان دادن نکات خود داستان بگویید.

با صدای بلند و واضح صحبت کنید. چند چیز ناامید کننده تر از نشستن در یک سخنرانی و ناتوانی در شنیدن صحبت های گوینده است. اگر میکروفون دارید، زودتر به محل برگزاری بروید تا میکروفون را بررسی کنید. صدای خود را طوری تنظیم کنید که نه خیلی بلند و نه خیلی ملایم باشد. برای میکروفون های دستی، تمرین کنید که آن را در فواصل مختلف از دهان خود نگه دارید تا زمانی که بهترین صدا را به دست آورید، و حتماً آن را در طول ارائه خود نگه دارید تا کلمات شما قابل شنیدن باشند.

زبان بدن

هنگام ارائه حضوری، به خصوص روی صحنه، مهم است که از برخی اشتباهات زبان بدن خودداری کنید . نحوه ایستادن شما و حالات چهره شما ارتباط زیادی در مورد سطح اعتماد به نفس و وضعیت عاطفی شما دارد. قبل از اینکه ادامه دهید، یک ژست قدرتی بگیرید – برای مثال یکی از موقعیت های سوپرمن یا زن شگفت انگیز – تا اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. اگر کسی شما را معرفی می کند، عمداً به سمت آن شخص بروید، در چشمان او نگاه کنید و در حالی که از او تشکر می کنید با او دست بدهید. سپس به مخاطبان خود برگردید و در حالی که لبخند می زنید، روی قسمت های مختلف اتاق تمرکز کنید. در حین صحبت کردن، زمانی را برای برقراری ارتباط چشمی با افراد اختصاص دهید.مهارت‌ های ارائه‌

صاف بایستید و شانه های خود را به عقب برگردانید و هنگام ژست دست ها را در کنار خود یا کمی جلوتر نگه دارید. برخی از افراد دوست دارند در حین صحبت کردن حرکت کنند، در حالی که برخی دیگر ترجیح می دهند بیشتر در یک مکان بایستند. یک میکروفون بی‌سیم به شما امکان می‌دهد از حرکات دست بیشتری استفاده کنید، بنابراین اگر از آن دسته افرادی باشید که دوست دارید حرکات بدنی انجام دهید، بهترین کار را انجام می‌دهد. در غیر این صورت، ممکن است در نهایت میکروفون را از دهان خود دور کنید یا حتی بدتر، آن را ضربه بزنید و بازخورد ایجاد کنید.

وسایل کمک بصری

بیشتر ارائه ها از ابزارهای بصری استفاده می کنند ، مانند نمایش اسلاید پاورپوینت که شامل تصاویر و حقایق کلیدی است. هدف از این کار این است که به مخاطب چیزی برای نگاه کردن – به غیر از ارائه کننده – و تقویت اطلاعات بدهد. قرار نیست منبع اصلی اطلاعات باشد.

متن هر اسلاید باید مختصر باشد و بیش از سه جمله یا نقطه گلوله نداشته باشد. اکثر اسلایدها، اگر نه همه، باید شامل تصاویر قابل توجه باشند – تعدادی که نظر شما را نشان می دهند، مانند نمودارها – و بقیه که از موضوع کلی صحبت شما پشتیبانی می کنند. متن باید به اندازه‌ای بزرگ باشد که افراد پشت اتاق بتوانند به راحتی آن را بخوانند – نه کمتر از فونت 32 نقطه‌ای. اگر به مهارت‌های طراحی خود اطمینان ندارید، از کسی در شرکت یا یک فریلنسر کمک بخواهید.

نوشته های مشابه

18 دیدگاه در “مهارت‌ های ارائه‌

 1. علی گفت:

  سلام وقت بخیر /چه مطلب جالبی

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. باعث دلگرمی و خوشحالی هست این دیدگاه شما. همیشه در مسیر کمال باشید.

 2. رضا گفت:

  سلام و روز بخیر. لطف کردین برای این مطلب عالی هست.بهترین در شیراز

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. باعث دلگرمی و خوشحالی هست این دیدگاه شما. همیشه در مسیر کمال باشید.

 3. فایزه گفت:

  من همیشه استرس ارائه دارم واقعا سخته برام صحبت برای جمع

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. برای مشاوره میتوانید با شماره های زیر تماس بگیرید . همیشه در مسیر کمال باشید.
   071-36233354-55 یا 09170808088
   یکسره از 9 صبح تا 7 بعدازظهر

 4. طیبه گفت:

  از مطالب سایت شما استفاده میکنم و یاد میگیرم اولین بار هست برای جایی نظر میذارم. ممنونم واقعا

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. باعث دلگرمی و خوشحالی هست این دیدگاه شما. همیشه در مسیر کمال باشید.

 5. ممدرضا گفت:

  این مهمه که بتونیم مخاطب رو اونقد جذب کنیم که حتی سرش رو برای لحظه ای نکنه توی گوشی.

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. باعث دلگرمی و خوشحالی هست این دیدگاه شما. همیشه در مسیر کمال باشید.

 6. karim گفت:

  جناب حسینی بهترین شیراز هستید واقعا ازتون ممنونم برای دوره ی نوابغ شما.

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. باعث دلگرمی و خوشحالی هست این دیدگاه شما. همیشه در مسیر کمال باشید.

 7. mohad گفت:

  ممنونم عالی بود

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. باعث دلگرمی و خوشحالی هست این دیدگاه شما. همیشه در مسیر کمال باشید.

 8. لیلا گفت:

  مطلب بدرد بخور ب این میگن. البته من برای ارایه دادن همیشه خوبم اما نکته های خوبی گفتید.

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. باعث دلگرمی و خوشحالی هست این دیدگاه شما. همیشه در مسیر کمال باشید.

 9. alirezam گفت:

  khosham omad mamnonam

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. باعث دلگرمی و خوشحالی هست این دیدگاه شما. همیشه در مسیر کمال باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *