دسته‌بندی نشده

تعامل کارکنان

تعامل کارکنان چیست؟

تعامل کارکنان مفهومی در منابع انسانی است که به میزان سرمایه گذاری کارکنان، انگیزه و اشتیاق نسبت به کاری که انجام می دهند و شرکتی که برای آن کار می کنند اشاره دارد.

به عبارت ساده، کارمندان بسیار متعهد کارهای بیشتری برای کسب و کار شما انجام می دهند. به طور خاص، نیروی کار متعهد تأثیر مثبتی بر بهره‌وری و سودآوری یک سازمان و همچنین توانایی آن برای حفظ استعدادهای برتر دارد.

تعریف تعامل کارکنان

این امر در مدیریت منابع انسانی و افراد به میزان انگیزه کارکنان، سرمایه گذاری و اشتیاق در مورد شغل و کارفرمایان اشاره دارد.

تعامل کارکنان اغلب به عنوان رضایت کارکنان اشتباه درک می شود، و در حالی که این دو ایده به هم مرتبط هستند – احتمال ارتباط کارکنان راضی بیشتر است. تعامل یک شاخص قوی از رضایت است – یکی دیگر را تضمین یا جایگزین نمی کند. به این موضوع فکر کنید: کارمندان راضی در کار خوشحال هستند و کارکنان متعهد از انجام کار خود راضی هستند.

مشارکت نشانه انگیزه یک کارمند است و صرفاً بر اساس غرامت مالی آنها نیست. یک کارمند متعهد با انگیزه و متعهد به ماموریت شرکت است. این کارمندان در شرکت احساس ارزشمندی می کنند و در کاری که انجام می دهند ارزش قائل می شوند – آنها اهداف سازمان را درک می کنند و معتقدند نقش آنها به موفقیت آن کمک می کند.

کارکنان متعهد از تلاش احتیاطی استفاده می کنند، به این معنی که آنها داوطلبانه بیش از آنچه از نقش خود انتظار می رود انجام می دهند. اینها افرادی هستند که می خواهند به پیشرفت شرکت کمک کنند. آنها کار با کیفیتی تولید می کنند و مشتاق هستند که بهتر عمل کنند. کسانی هستند که داوطلب می شوند تا استخدام های جدید را در دفتر نشان دهند، تا دیر وقت بمانند تا یک پروژه را به پایان برسانند و در رویدادهای شرکتی در آخر هفته کمک کنند.

یک استراتژی تعامل کارکنان بر اساس ارتباط و اعتماد بین کارمندان و کارفرمایان ساخته شده است. برای تقویت تعامل کارکنان، رهبری باید ارزش‌های اصلی سازمان را الگوبرداری کند، به شرکت افتخار کند، توسعه حرفه‌ای را تشویق کند و از اهداف هر فرد حمایت کند.

ک استراتژی تعامل کارکنان بر اساس ارتباط و اعتماد بین کارمندان و کارفرمایان ساخته شده است.

اهمیت تعامل کارکنان

در جامعه‌ای که «تداوم زندگی» شغلی به طور فزاینده‌ای کمتر رایج است، درگیر کردن کارمندان از همان ابتدا برای حفظ استعدادهای برتری که برای جذب آنها تلاش کرده‌اید، کلیدی است.

از آنجا که مهم نیست که یک فرد چقدر اخلاق کاری و به طور کلی متناسب با شرکت شما باشد، اگر شما برنامه ای برای حمایت از علایق و نیازهای او در طول حرفه اش نداشته باشید، سطح مشارکت آنها به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

 مدیران اجرایی و تیم های رهبری اغلب تعجب می کنند که چرا تعامل کارکنان مهم است . نتایج زیر تأثیر مثبت آن را بر تجارت شما ثابت می کند:

  1. کارمندان متعهد بهره وری بیشتری دارند

بر اساس تجزیه و تحلیل متا ، شرکت‌ هایی که سطح تعامل کارکنان بالاتری داشتند، 21 درصد افزایش در بهره‌وری داشتند . دلیل؟ جیم هارتر، دانشمند ارشد مشارکت و رفاه کارکنان، در این گزارش گفت که کارمندان متعهد «به آنچه سازمان در مورد آن درخواست کرده است و در تلاش برای ایجاد تفاوت هستند». “به همین دلیل است که آنها معمولا مولدترین کارگران هستند.”

  1. کارمندان متعهد به سودهای بالاتر منجر می شوند

نه تنها اولویت دادن به تعامل کارکنان می تواند باعث صرفه جویی در هزینه شما شود، بلکه در واقع می تواند سودآورتر باشد . روی کارمندان خود سرمایه گذاری کنید و آن را در سود سهام خواهید دید.

 از طرف دیگر، کارمندان غیرمتعهد برای شرکت ها هزینه  در بر دارند . کارمندان متعهد ارزش بیشتری دارند .

  1. کارمندان متعهد مدت طولانی تری در اطراف باقی می مانند

کارمندان متعهد 87 درصد کمتر احتمال دارد که کارفرمای فعلی خود را ترک کنند. در حالی که بیش از نیمی از کارمندان غیرمتعهد به فکر ترک شغل خود برای پیشنهاد دیگری هستند، این تعداد در میان کارمندان متعهد به تنها 25 درصد کاهش می یابد.

نحوه بهبود تعامل کارکنان

شما اهمیت تعامل کارکنان را درک می کنید، اما در واقع انجام کاری در مورد آن می تواند کاری دلهره آور به نظر برسد. به داشتن یک برنامه محکم کمک می کند. اینجاست که برنامه های تعامل کارکنان وارد می شوند.

نکته کلیدی این است که ابتدا سطح تعامل کارکنان خود را ارزیابی کنید، سپس به شکاف های موجود در استراتژی خود بپردازید. اندازه گیری تعامل کارکنان را با انجام یک نظرسنجی تعامل کارکنان در نظر بگیرید ، که به شما کمک می کند تا به سرعت میزان مشارکت نیروی کار خود را ارزیابی کنید و زمینه های بهبود را شناسایی کنید. برای نظرات مدیران و رؤسای بخش ها تکیه کنید. داده‌های خام عالی هستند، اما افراد واقعی می‌توانند زمینه را برای اعداد فراهم کنند.

از آنجایی که کارکنان شما متشکل از افراد مختلف هستند، مهم است که رویکرد خود را تغییر دهید تا کارمندان را در همه سطوح، بخش ها و زمینه ها درگیر کنید. برخی از ایده ها و ابتکارات زیر را برای تعامل کارکنان در استراتژی خود در نظر بگیرید تا تعامل تیم خود را بهبود ببخشید. به یاد داشته باشید که پست های بازرسی یا نظرسنجی ها را تنظیم کنید تا بتوانید در مورد پیشرفت خود بازخورد جمع آوری کنید.

ارزش های اصلی خود را مدل کنید و بر ماموریت خود تأکید کنید

کارمندان وقتی هدفی دارند که می توانند پشت سر بگذارند و هدفی برای الهام بخشیدن به آنها وجود داشته باشد، بیشتر درگیر می شوند.

 ارزش های اصلی و بیانیه ماموریت شما ، پایه و اساس فرهنگ شرکت شما است که نقش مهمی در میزان تعامل کارکنان شما دارد.

 این امر مهم است که رهبران ، از جمله و به ویژه آنهایی که در بالاترین سطوح سازمان هستند ، ارزش ها و مأموریت شرکت را تجسم و مدل کنند.

بر مدیریت تعاملی تمرکز کنید

سطح تعامل مدیران شما مستقیماً بر تیم آنها و تعامل کارکنان تأثیر می گذارد. کارمندان گزارش می دهند که 75 درصد از مدیران بزرگ نسبت به کاری که انجام می دهند اشتیاق دارند.

 این نوع نگرش مثبت مسری است. در حالی که استراتژی تعامل نیروی کار شما باید نیازهای فردی هر کارمند را در نظر بگیرد، تمرکز بر مدیریت میانی راهی موثر برای تأثیرگذاری بر کل سازمان است.

سطح تعامل مدیران شما مستقیماً بر تیم آنها و تعامل کارکنان تأثیر می گذارد.

اولویت بندی بازخورد

مقادیر مولد بازخورد – یعنی فقط مقدار مناسب – با نظرات مثبت مدیر مرتبط است. حتی مدیرانی که گزارش‌های مستقیم خود را بیش از حد بازخورد می‌دهند، توسط تیمشان نسبت به مدیرانی که به اندازه کافی ارائه نمی‌دهند، رتبه‌بندی بالاتری دارند.

کارکنان مشتاق بازخورد هستند و این بر سطح تعامل آنها تأثیر می گذارد. مدیران میانی را تشویق کنید که به طور منظم چک-این یا جلسات بررسی را با تیم خود تشکیل دهند. اگرچه ممکن است اجرای یک برنامه برای بازخورد وسوسه انگیز باشد، به خاطر داشته باشید که هر تیمی متفاوت است و نقاط تماس مکرر ممکن است برای برخی غیرطبیعی به نظر برسد.

فرآیند ورود خود را با دکمه افزایش دهید

شما هرگز سریعتر از چند هفته اول کار، یک کارمند را از اخراج نمی کنید.

 با ارائه استخدام های جدید با حضور موثر ، به آنها اطلاع می دهید که در شرکت شما جایگاهی دارند. برای توضیح تفاوت های ظریف تیم، اهداف و ارزش های شرکت و همچنین هدف موقعیت آنها وقت بگذارید.

این نه تنها آنها را برای موفقیت در نقش آماده می کند، بلکه ارزش آنها را به ماموریت سازمان نیز منتقل می کند.

فرصت های توسعه حرفه ای را ارائه دهید

صرف نظر از اینکه به کدام صنعت خدمت می کنید، بازار دائماً در حال تکامل است. توسعه حرفه ای کلیدی برای به روز ماندن و مرتبط بودن است. نه تنها این، بلکه کمک کردن از نظر مالی یا غیر آن به رشد فردی کارمندتان نشان می‌دهد که علاوه بر کارشان برای آنها ارزش قائل هستید.

 برخی از شرکت‌ها حتی برنامه‌های مربیگری را برای مشارکت بیشتر کارمندانی که می‌خواهند به طور حرفه‌ای پیشرفت کنند، ارائه می‌کنند.

کارمندان برتر را بشناسید و به دستاوردها پاداش دهید

کارمندان متعهد تمام تلاش خود را می کنند تا مایل بیشتری را طی کنند. با این حال، آنها همچنان می خواهند بدانند که رهبری تلاش های آنها را می بیند و از آنها قدردانی می کند.

 برای قدردانی از کارمندان خود وقت بگذارید و به آنها اجازه دهید همین کار را با کارمندان زیردست خود انجام دهند.

 از آنجایی که بازخورد در بین کارمندان اولویت اصلی است، مدیران را تشویق کنید تا شناخت مثبت را بخشی از کارهای روزمره خود قرار دهند. علاوه بر این، بخش منابع انسانی خود را برای اجرای یک برنامه تشویقی در نظر بگیرید.

تعامل کارکنان بخشی جدایی ناپذیر از موفقیت یک سازمان است و یک مدل یکسان برای همه وجود ندارد. استراتژی تعامل کارکنان شما باید بر اساس ارزش های اصلی، ماموریت و اهداف کارکنان شما باشد.

 برای سنجش میزان مشارکت نیروی کار و زمینه های نارضایتی، عادت به انجام نظرسنجی های نبض کنید. همانطور که سازمان شما رشد می کند و تکامل می یابد، استراتژی تعامل کارکنان شما نیز باید انجام شود.

همانطور که سازمان شما رشد می کند و تکامل می یابد، استراتژی تعامل کارکنان شما نیز باید انجام شود.

برنامه ریزی ارتباط  کارکنان

سطح تعامل کارکنان در محل کار شما ارتباط زیادی با نحوه ارتباط کارکنان شما با یکدیگر دارد. فرصت هایی را برای آنها فراهم کنید تا در امور خارج از محل کار ارتباط برقرار کنند و روابط شخصی را تقویت کنند.

 برای انجام این کار لازم نیست راه دور بروید یا پول را خراب کنید – یک ساعت خوشحالی اختیاری در محل، یا یک شام دلپذیر برنامه ریزی کنید. اطمینان حاصل کنید که برای ترویج فراگیر بودن، تنوعی در رویدادهای خود ارائه می دهید .

بروزرسانی: 18/آبان/1402

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *