مدیریت کسب و کار

امور مالی

امور مالی چیست؟

امور مالی اصطلاحی است که تجارت مدیریت پول را توصیف می کند. می تواند به اعطای وام ، سرمایه گذاری، پیش بینی و هر طیف دیگری از فعالیت های مرتبط با توزیع و تجارت دارایی های مالی اشاره کند. تجارت مالی را می توان به سه دسته تقسیم کرد: امور مالی شخصی، مالی شرکتی و مالی عمومی.

امور مالی شخصی

امور مالی شخصی هر چیزی را که به برنامه ریزی مالی فردی یا خانوادگی مربوط می شود توصیف می کند . وام های شخصی، برنامه ریزی املاک و سرمایه گذاری در دوران بازنشستگی را می توان با هم به عنوان امور مالی شخصی گروه بندی کرد.

امور مالی شرکتی

به این موضوع اشاره می‌کند که چگونه کسب‌وکارها و شرکت‌ های بزرگ کنترل خود را بر هزینه‌ها، سرمایه‌گذاری‌ ها و ارزش سهامداران خود حفظ می‌کنند.

به این موضوع اشاره می‌کند که چگونه کسب‌وکارها و شرکت‌های بزرگ کنترل بر هزینه‌ها، سرمایه‌گذاری‌ها و ارزش سهامداران خود را حفظ می‌کنند.

امور مالی عمومی

به عنوان تجزیه و تحلیل چگونگی تخصیص وجوه به سمت منافع عمومی مشخص می شود که با آن نهادهای دولتی می توانند در مورد مقررات تجاری، مالیات ها و هزینه های عمومی تصمیم گیری کنند.

هدف از طراحی امور مالی

هدف از طراحی امور مالی، ارائه اطلاعات و ارقام دقیق، استخراج داده های مستند، پردازش مناسب و به مدیران جهت گرفتن تصمیمات درست و برنامه ریزی مناسب در راستای اهداف شرکت یا سازمان می باشد.

طراحی امور مالی

از مهم ترین سیستم های موجود و مورد نیاز هر سازمان و شرکت یا موسسه، امور مالی می باشد. با استفاده از طراحی دقیق، هوشمندانه و صحیح سیستم مالی و در راستای اهداف سازمانی می توان به برنامه ریزی، توسعه و گسترش سازمان کمک شایانی نمود.

برای طراحی امور مالی مراحل زیر را باید پیش گرفت:

الف) طراحی سیستم مالی بصورت دستی

1. انجام عملیات شناخت به منظور ایجاد امکان طراحی بخش های مختلف نظام و تعیین مراکز مختلف.

2. طراحی فهرست حساب ها و کدینگ حساب ها ، روش ثبت حسابداری و تعریف حسابها.

3. طراحی بودجه عملیاتی، نقدی و سرمایه ای.

4. طراحی روش های گردش عملیات شامل عملیات مالی.

5. طراحی سیستم بهای تمام شده.

6. طراحی روش های گردش عملیات حقوق و دستمزد.

7. طراحی گزارشات مدیریت.

8. بررسی عملیات های مالی مورد نیاز شرکت.

طراحی روش های گردش عملیات شامل عملیات مالی.

مسیرهای شغلی مالی

تا زمانی که ارز مبادله شود، صنعت مالی به شکوفایی خود ادامه خواهد داد. اداره آمار کار پیش‌بینی می‌کند که اشتغال کلی برای مشاغل تجاری و مالی بین سال‌های 2021 تا 2031 تقریباً 7 درصد رشد خواهد کرد و در نتیجه حدود 715100 شغل جدید ایجاد خواهد شد. سازمان تحقیقات مالی Opimas کشف کرد که حدود 35 درصد از آگهی‌های شغلی جدید برای متخصصان فناوری و دانشمندان داده است.

رقابت برای یافتن و حفظ بهترین استعدادها در امور مالی داغ شده است. در میان مدیران استخدامی که برای پر کردن موقعیت‌های حسابداری و مالی کار می‌کنند، بیش از 80 درصد در شرکت‌ های دولتی و تقریباً 69 درصد در شرکت‌ های خصوصی گفته‌اند که برای جذب و حفظ کارمندان باید سخت کار کنند.

 آنها سه عامل اصلی این فوریت را افزایش حجم کار، نیاز به مهارت های تکنولوژیکی و فرسایش در نتیجه استعفای بزرگ شناسایی کردند.

رشد تصاعدی در موقعیت های مالی

رشد در موقعیت های مالی مرتبط با فناوری را می توان به رشد سرمایه جهانی در کل نسبت داد. تخمین زده شده است که بیش از 3 میلیون شرکت تجارت الکترونیک در سرتاسر جهان مستقر هستند، اما این تعداد نشان دهنده روش های بی شماری نیست که مشاغل، سازمان ها و افراد به صورت دیجیتالی پول مبادله می کنند.

از آنجایی که افراد بیشتری در اقتصاد جهانی به صورت آنلاین حرکت می کنند، موسسات مالی باید بتوانند مقادیر زیادی پول را هم به صورت آنلاین و هم حضوری مدیریت و انتقال دهند.

متخصصان فناوری، به ویژه آنهایی که در برنامه نویسی کامپیوتر و علوم داده مهارت دارند، از جایگاه مطلوبی در میان استخدام کنندگان مالی جهان برخوردار هستند .

رهبران امور مالی دائماً به دنبال راه های جدیدی برای به کارگیری هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی برای حفظ امنیت و پیش بینی تغییرات بازار هستند.

مهارت های مورد نیاز برای یک شغل در امور مالی

  • مهارت های حسابداری
  • درک پیش بینی و گزارش
  • آشنایی با نرم افزارهای مالی مانند QuickBooks
  • زبان های برنامه نویسی علوم داده مانند پایتون
  • توجه شدید به جزئیات
  • توانایی انجام تحت فشار

مانند هر حرفه دیگری، یک حرفه موفق در امور مالی به ترکیبی از مهارت های نرم و سخت نیاز دارد . هر حرفه ای که مشتاق پیشرفت در امور مالی است باید با مجموعه ای قوی از مهارت های اساسی حسابداری را شروع کند . از آنجایی که امور مالی در درجه اول یک بازی اعداد است، کسانی که به دنبال موفقیت در صنعت هستند باید مهارت های ریاضی قوی داشته باشند تا بتوانند جریان نقدی، بودجه بندی و تحلیل هزینه را درک کنند.

نیاز به روند بازار و پیش‌بینی هزینه‌ها باعث می‌شود که درک خوب از علم داده یکی دیگر از مهارت‌های سخت ضروری باشد. علاوه بر این، از تحلیلگران مشتاق مالی امروز انتظار می رود که سطح راحتی با برنامه نویسی داشته باشندو نرم‌افزار، زیرا سازمان‌های بیشتری از پلتفرم‌هایی مانند QuickBooks و Python برای انجام مدل‌ های پیش‌بینی و توسعه استراتژی‌های آینده استفاده می‌کنند.

یک حرفه موفق در امور مالی به ترکیبی از مهارت های نرم و سخت نیاز دارد .

در مورد مهارت‌ های نرم، ارتباطات قوی و قابلیت‌ های مدیریت استرس کلید ایجاد شهرت خوب در دنیای مالی است. هر حرفه‌ای ارشد مالی باید بتواند اطلاعات مالی مربوطه را از طریق گزارش‌ها یا ارائه‌های مالی به مشتریان یا مدیران منتقل کند و به همین دلیل باید بتواند روندهای بزرگ یا جهت‌ های بالقوه را به طور مؤثر و مختصر و دقیق بیان کند.

مانند هر شغل دیگری، متخصصان مالی باید بتوانند تحت فشار عمل کنند و احساس راحتی کنند که با مقادیر مشخصی از ریسک کار کنند. علاوه بر این، به دلیل ماهیت امور مالی و کار با پول، توجه جدی به جزئیات و نشان دادن مهارت های سازمانی بالا نیز مهم است.

بروز رسانی: 20/ آبان/1402

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *