بیزینس کوچینگ

برنامه بازاریابی تجاری

6 نکته برای ایجاد یک برنامه بازاریابی تجاری عالی

یک برنامه بازاریابی تجاری متمرکز دو هدف را تعیین می کند. اولین مورد حفظ تعامل و وفاداری مشتری است ، و دومین مورد این است که سهم بازار را در یک بخش مخاطب خاص از مخاطبان هدف خود به دست آورید.

برنامه بازاریابی تجاری شما ، استراتژی هایی را که برای دستیابی به اهداف و اقدامات خاصی که تیم بازاریابی شما به کار می گیرد، مشخص می کند. مانند کمپین های تبلیغاتی خاص، در کدام کانال ها، بودجه بازاریابی مورد نیاز و پیش بینی های مبتنی بر داده از موفقیت آنها.

بازاریابی یک تعهد علم محور است که معمولاً برای اصلاح کمپین ها به ماه ها داده نیاز دارد و همچنین برنامه بازاریابی تجاری به هم پیوسته کسب و کار شما را به اهداف بلندمدت خود متعهد نگه می دارد.

تمام دستورالعمل های بازاریابی به چهار اصل باز می گردد: محصول، قیمت، مکان و تبلیغ.

 1. یک خلاصه اجرایی ایجاد کنید.

کمپین های بازاریابی را نباید عملکردهای فردی در نظر گرفت. بازاریابی داستان برند شما است که به مشتریان گفته می شود. مانند هر روایتی، لحن و شخصیت های آن باید ثابت بماند. یک خلاصه اجرایی به جزئیات اهداف بازاریابی شما برای سال آینده می پردازد و به پیوند هر کمپین با هم کمک می کند.

برنامه بازاریابی تجاری

هنگام تعیین اهداف بازاریابی خود، آنها باید خاص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، مرتبط و محدود به زمان باشند. این اهداف باید برای دستیابی به هماهنگی درونی و بیرونی با هم کار کنند و داستانی منسجم را بیان کنند، که مشتریان را از پیام دقیق شما آگاه کند .

به عنوان مثال، ممکن است یک هدف هوشمندانه برای افزایش ترافیک رسانه های اجتماعی شرکت خود به میزان 15 درصد در یک بازه زمانی 90 روزه تعیین کنید و برای دستیابی به این هدف برنامه ریزی کنید با ایجاد چهار پست مرتبط، آموزنده و با کیفیت در هفته در هر پلتفرم، میتوانید پیام خود را برسانید.

 1. بازار هدف خود را شناسایی کنید.

قبل از نوشتن یک برنامه بازاریابی، باید جایگاه خود را پیدا کرده و درک کنید. از خود بپرسید که جمعیت خاصی که هدف شماست چه کسانی هستند. به عنوان مثال، اگر کسب‌ و کار شما وعده‌های غذایی 30 دقیقه‌ای را می‌ فروشد، کسانی که مشاغل سنتی 9 تا 5 را انجام می‌دهند احتمالاً در بازار شما هستند. آن گروه از افراد را مطالعه کنید تا مشکلات آنها را درک کنید و بیاموزید که چگونه تجارت شما می تواند مشکل را حل کند.

 1. برند خود را با بازاریابی درونگرا متمایز کنید.

بازاریابی درونگرا از ابزارهای داخلی – مانند بازاریابی محتوا، فعالیت رسانه های اجتماعی و بهینه سازی موتور جستجو (SEO) – برای جلب توجه مشتری در درجه اول از طریق ارتباطات آنلاین استفاده می کند. بازاریابی محتوا می‌تواند شامل پست‌ های وبلاگ آموزنده، مصاحبه‌ ها، پادکست‌ هایی با چهره‌ های مرتبط صنعت یا راهنماهای تکمیلی در مورد نحوه بهترین استفاده از محصول باشد. به عنوان مثال، اگر لوازم آشپزی می فروشید، در نظر بگیرید که چندین دستور غذای سرگرم کننده را در تعطیلات ایجاد کنید که ابزارهای شما می تواند در تهیه آنها کمک کند.

 1. رقبایی را که مشتریان شما را نیز هدف قرار می دهند، شناسایی کنید.

مهم نیست که محصول یا خدمات شما چقدر اصلی باشد، همیشه رقابت برای پول مشتری هدف شما وجود دارد. پرسنل کسب و کارهای کوچک به ندرت وقت می گذارند تا رقبای خود را به طور کامل مطالعه کنند ، یا شرکت های خارج از صنعت خود را مشخص کنند که به همان اندازه قادر به جذب مشتریان هستند. دانستن اینکه رقبای شما چه کسانی هستند، مزیت های رقابتی اصلی آنها و اینکه چگونه ممکن است به پیشنهادات شما پاسخ دهند – مانند کاهش قیمت یا افزایش ارتباطات – به شما کمک می کند تا استراتژی هایی برای مبارزه با چنین ضررهایی طراحی کنید.

برنامه بازاریابی تجاری

 1. موقعیت برند خود را برای مشتریان هدف خود بیان کنید.

در نهایت، برند شما و آنچه برای مشتریان نماد آن است ، قوی‌ ترین مزیت شماست. شما باید بتوانید یک جمله ساده توضیحی بنویسید و عنوان کنید که چگونه نیازهای مشتری را برآورده می کنید و رقبا را شکست می دهید. بهترین اظهارات موقعیت یابی بر حل یک مشکل برای مشتری به روشی متمرکز است که بهترین ارزش را ترویج می کند.

 1. بودجه طرح.

هنگام اجرای یک استراتژی، بودجه بازاریابی را که تخصیص می دهید در نظر بگیرید. بازاریابی به دلایل مختلفی از جمله تبلیغات پولی، نرم افزار بازاریابی، رویدادها و هزینه های برون سپاری به پول نیاز دارد. هنگام ایجاد برنامه، بودجه خود را در نظر بگیرید تا پولی برای صرف تاکتیک های بازاریابی برای دستیابی به اهدافتان وجود داشته باشد.

هنگام تهیه پیش نویس برنامه و ارزیابی مسیر اقدام خود، به هزینه، دارایی ها و زمان مورد نیاز برای دستیابی به اهداف اعلام شده، توجه کامل داشته باشید. این امر به زمان تنظیم بودجه واقعی محاسبه شده کمک می کند. هر هدفی که ایجاد می کنید باید به طور واقع بینانه با بودجه ای که تعیین کرده اید قابل دستیابی باشد.

کانال هایی که باید در برنامه بازاریابی خود قرار دهید

هنگامی که عناصر برنامه بازاریابی خود را شناختید، گام بعدی این است که طرح اولیه چگونگی دستیابی به مشتریان هدف خود را ایجاد کنید. جدای از رسانه های چاپی و پخش سنتی، در اینجا سه ​​کانال بازاریابی دیجیتال وجود دارد که بسیاری از صاحبان مشاغل از آنها استفاده می کنند.

رسانه های اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی بخش مهمی از برنامه‌های بازاریابی کسب‌وکارها هستند، زیرا هر نوع مشتری در نوعی پلتفرم مانند فیس‌بوک ، توییتر یا لینکدین قرار دارد . روی سایت هایی تمرکز کنید که می توانند بیشترین سود را برای کسب و کار شما داشته باشند.

پست الکترونیک

اگرچه بازاریابی ایمیلی به اندازه بازاریابی رسانه های اجتماعی جدید نیست، اما یک راه موثر و محبوب برای صاحبان مشاغل کوچک است. شرکت‌ ها می‌توانند تکنیک‌ های بازاریابی ایمیلی را به روش‌های مختلفی از جمله خبرنامه، کمپین‌ های تبلیغاتی و ایمیل‌های تراکنشی پیاده‌سازی کنند.

وسایل الکتریکی

محبوبیت گوشی‌ های هوشمند و تبلت‌ ها نحوه هدف شرکت‌ ها برای مشتریان را تغییر داده است. از آنجایی که مردم تقریباً همیشه این دستگاه‌ ها را همراه خود دارند. شرکت‌ها به دنبال اجرای استراتژی‌ هایی هستند که در ابزارهای خود به مشتریان دسترسی پیدا کنند.

نتیجه نهایی

بودجه، اهداف و بقیه موارد در بالا به خوبی برای شما تعریف شدند . با به کارگیری پرسنل متناسب برای هر کدام – می توانید برنامه بازاریابی خود را به واقعیت تبدیل کنید. به این فکر کنید که چقدر مایلید هزینه کنید، نتایجی که انتظار دارید و وظایف لازم برای دستیابی به آن نتایج را بررسی کنید.

ابزارهای تحلیلی که رفتار مشتری و نرخ تعامل را ردیابی می کنند می توانند به عنوان راهنمای مفیدی برای استراتژی بازاریابی شما عمل کنند . برخلاف بیلبوردها یا تبلیغات، کانال‌ های دیجیتال به شما اجازه می‌دهند تا هر مرحله از جستجوی مشتری را ارزیابی کنید و در مورد الگوهای فردی و هدف مشتریان بالقوه اطلاعاتی کسب کنید. قصد افراد در فضای دیجیتال خیلی زود می تواند به پیش بینی تبدیل شود و به تیم بازاریابی شما قدرت دهد، تا کمپین هایی را ایجاد کند که به طور مداوم در زمان مناسب به مخاطبان هدف برسد.

مسیر کمال

برنامه بازاریابی تجاری

آقای مهدی حسینی بنیانگذار موسسه ی مسیر کمال با برگزاری دوره های کاربردی نظیر بازاریابی و فروش تلفنی در شیراز ،بهترین دوره بیزینس کوچینگ در شیراز، دوره نوابغ فروش شیراز ، دوره ی کسب و کار و … در تمام این سالها بر این بوده که برای شما عزیزان برنامه های جامعی در زمینه ی کسب و کار و بیزینس شما تدوین کند. آموزشهای لازم برای شروع کسب و کار، فروش بیشتر و در کل موفقیت بیشتر در بیزینس شما اجرا کند. برای اطلاع از دوره های مسیر کمال میتوانید با شماره های زیر تماس بگیرید.

071-36233354-55  یا 09170808088

بروز رسانی 4/آبان/1402

نوشته های مشابه

18 دیدگاه در “برنامه بازاریابی تجاری

 1. سحر گفت:

  واقعا خوشحالم سایت شمارو پیدا کردم مطالب به روزی دارین خیلی بدردم میخوره

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 2. هادی گفت:

  من از راهنمایی‌ها و مقالات این سایت برای یادگیری خیلی استفاده می‌کنم. ممنون از تیم خوبتون

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 3. محدثه گفت:

  از آنجایی که این سایت به طور مداوم به‌روزرسانی می‌شه، همیشه. پای ثابت مقالات شما و یادگیری هستم. ممنونم

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 4. اسدی گفت:

  نگم از دوره ی نوابغ فروش واقعا به همه دوستانم پیشنهادش دادم انقد که برای من خوب بود .ممنون از جناب حسینی

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 5. ستاره گفت:

  توضیحات شما عالی و کامل هست ممنونم

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 6. حامد گفت:

  تقریبا هر هفته به سایتتون سر میزنم خیلی خوبه👏👏

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 7. فاطمه گفت:

  دوره نوابغ فروش چه قیمتی هست ؟

  1. شعبانی گفت:

   درود بر شما. لطفا با شماره 09170808088 تماس بگیرید. یا شماره خودتان رو بفرمایید همکاران با شما تماس بگیرند.

 8. Rayehe گفت:

  Site khobi darin👏👏

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 9. مهرداد گفت:

  واقعا ممنون از مطالب حرفه ای که در زمینه کسب و کار توی سایت قرار دادین.

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *