بازاریابی و فروش

عملیات بازاریابی


عملیات بازاریابی به چه معناست؟

عملیات بازاریابی یک اصطلاح گسترده است که افراد، فرآیندها و فناوری را توصیف می کند که یک تیم بازاریابی را قادر می سازد تا در مقیاس کارآمد عمل کند.

گاهی MOps یا MarkOps نامیده می شود، تعیین می کند که چگونه یک کسب و کار فرآیندهای بازاریابی، مدیریت و بهینه سازی را هدایت می کند. عملیات بازاریابی بسیار مهم است زیرا استراتژی بازار را به نحوه ایجاد مواد بازاریابی و هدایت نتایج توسط یک سازمان مرتبط می کند.

به این موضوع فکر کنید: داشتن یک برنامه بازاریابی عالی است، اما بدون عملیاتی که برای کنار هم قرار دادن همه آنها انجام می شود، یک ایده دارید، نه یک کمپین.

این امر به تیم ها کمک می کند تا از فرصت هایی استفاده کنند که با افزایش مقیاس تیم بسیار پیچیده تر می شوند. همچنین به تیم ها کمک می کند تا به سؤالاتی مانند “چگونه می خواهید مواد بازاریابی مناسبی را که با برنامه هماهنگ است تهیه کنید؟” پاسخ دهند؟ یا “چگونه مطمئن شویم که در حال بهبود هستیم؟” – همه در خدمت همسو نگه داشتن تیم است.

عملیات بازاریابی معمولاً بر عهده بخش بازاریابی است و معمولاً بسته به اندازه شرکت توسط مدیر بازاریابی یا مدیر ارشد بازاریابی (CMO) هدایت می شود.

عملیات بازاریابی معمولاً بر عهده بخش بازاریابی است

انواع عملیات بازاریابی

 • مدیریت اطلاعات
 • مدیریت کمپین
 • توسعه محتوا
 • نسل سرب
 • گزارش و تجزیه و تحلیل

چرا عملیات بازاریابی مهم است؟

عملیات بازاریابی استراتژی را به عمل پیوند می دهد. زمانی که یک تیم یک استراتژی بازاریابی ایجاد می‌کند، اغلب چالش‌های محصول، فرصت‌هایی که رهبری می‌خواهد از آنها استفاده کند و البته ارزش‌های دیرینه‌ای که سازمان بازاریابی برای حفظ آن تلاش می‌کند، وجود دارد.

به تیم اجازه می دهد تا تمام این قطعات متحرک را مدیریت کند. بازاریابی قوی به تیم این امکان را می دهد که استراتژی را اتخاذ کند.

آن را به اقدامات کوچکی که تیم انجام خواهد داد تقسیم کند تا اطمینان حاصل شود که همچنان با استراتژی همسو هستند. وقتی عملیات بازاریابی خوب در جریان است، گام‌های بعدی برای کسانی که در بازاریابی کار می‌کنند واضح است، مهم نیست که مراحل بعدی چه خواهد بود.

برای مثال، فرض کنید کمپینی وجود دارد که از برخی از کارهای گذشته تیم بازاریابی استفاده می کند. معمولاً ما به فردی از گذشته با دانش کمپین تکیه می‌کنیم، اما دانش سازمانی مقیاس نمی‌پذیرد.

 به احتمال زیاد، آن شخص دارایی های خود را به اشتباه جا انداخته، آموخته های کلیدی را فراموش کرده یا حتی شرکت را ترک کرده است.

اینجاست که عملیات بازاریابی به عنوان رکورددار تیم بازاریابی مطرح می شود. و اطمینان حاصل می کند که دارایی های خود را فهرست بندی می کنیم و از یک استاندارد نامگذاری پیروی می کنیم که به تیم کمک می کند تا از چه دارایی ها و چه زمانی استفاده شده است.

 به نوبه خود، عملیاتی شدن از این طریق، اطلاعات صحیح را بدون اتلاف وقت به کمپین می دهد.

انواع عملیات بازاریابی

مدیریت اطلاعات

داده ها کجا نگهداری می شوند؟ مانند مثال بالا، داشتن استانداردهای نامگذاری به پیگیری داده ها برای بسیاری از کاربردها، از ورود کارکنان جدید گرفته تا استفاده مجدد از دارایی ها برای صرفه جویی در زمان کمک می کند.

با این حال، بیش از آن، متخصصان عملیات بازاریابی باید بتوانند از تجزیه و تحلیل داده‌ها ، زیرساخت‌ها و بهترین شیوه‌های عملیاتی برای پشتیبانی و اجرای یک استراتژی بازاریابی موثر استفاده کنند .

زیرساخت‌ها و بهترین شیوه‌های عملیاتی برای پشتیبانی و اجرای یک استراتژی بازاریابی موثر استفاده کنند .

مدیریت کمپین

کمپین ها چگونه باعث موفقیت می شوند؟ بدون کسی که موفقیت و شکست کمپین ها را اندازه گیری کند، درک اینکه استراتژی کلی چگونه کار می کند (یا نه) دشوار است.

توسعه محتوا

محتوای «خوب» چیست؟ چگونه اطمینان حاصل کنیم که محتوای ما روی برند است؟ عملیات بازاریابی محتوا را مطابق با دید تیم خود نگه می دارد. داده های قوی و تجزیه و تحلیل بازاریابی به منظور درک ترافیک به آن محتوا نیز بسیار مهم است.

نسل سرب

آیا سرنخ هایی که ما تولید می کنیم، استراتژی را هدایت می کنند یا زباله هستند؟ عملیات بازاریابی این اعداد را زیر نظر دارد و برای بهبود آنها پیشنهاداتی ارائه می دهد.

گزارش و تجزیه و تحلیل

تجزیه و تحلیل های بازاریابی چگونه به استراتژی های بازاریابی و کسب و کار ما متصل می شوند؟ عملیات بازاریابی این رابطه را زیر نظر دارد و تغییرات عمده در داده ها را گزارش می دهد تا به تیم کمک کند روندها را درک کند – و بر اساس آن عمل کند.

چگونه یک استراتژی عملیات بازاریابی را توسعه دهیم

برای شروع اتصال استراتژی به وظایف، این سوالات را از خود بپرسید:

 • اهداف بازاریابی ما چیست؟ 

  در نهایت برای رسیدن به چه چیزی تلاش می کنیم؟ چه مشکلی را با این استراتژی می‌خواهیم حل کنیم؟ این سوالات قوی ترین اهدافی را که به تیم کمک می کند تا همسویی خود را حفظ کند، هدایت می کند.

 • چه کسی برای به روز نگه داشتن اهداف ما باید در جریان قرار گیرد؟

   ارتباطات بخش مهمی از عملیات بازاریابی است. گاهی اوقات، بازاریابان و رهبران ممکن است خود را درگیر یک کمپین بیابند و خود را در کار گم کنند.

 عملیات وجود دارد تا اطمینان حاصل شود که افراد مناسب به روش درست در زمان مناسب اطلاع رسانی می شوند.

ارتباطات بخش مهمی از عملیات بازاریابی است.

 • گام های بعدی ما چیست؟ 

  درک مراحل بعدی و اینکه چه کسی باید درگیر باشد به حفظ حرکت کمک می کند. گاهی اوقات دشوار است که بفهمید وقتی سر به زیر هستید چه اتفاقی می افتد، اما عملیات بازاریابی به حفظ کل تیم کمک می کند.

 • چگونه بفهمیم که در حال موفقیت (یا شکست) هستیم؟ 

  گاهی اوقات موفقیت و شکست ممکن است یکسان به نظر برسند.

 • یک نفر باید در حال جوشیدن آب قابلمه را تماشا کند.

 عملیات بازاریابی این کار را با پرسیدن سوالات و تمرکز بر شاخص های پیشرو برای کمک به مدیریت هدف انجام می دهد.

بهترین شیوه های عملیات بازاریابی

عملیات بازاریابی بر تصمیمات و سیستم های بازاریابی بهتر در طول زمان تمرکز دارد. با توسعه فرآیندها، تیم ها می توانند کیفیت تصمیمات خود را بر اساس میزان نزدیکی تیم بازاریابی به رسیدن به اهداف خود در هر ماه، سه ماهه و سال قضاوت کنند.

اگر عملیات بازاریابی این فرصت‌ها را هدایت نکند و فرآیندهای تیم‌های اطراف خود را بهبود بخشد، (بیشتر از احتمال) به تکرار فکر نمی‌کنند.

 بدون تکرار و بررسی دقیق استراتژی، در نهایت به تیمی خواهید رسید که کار همه را کند می‌کند و در نتیجه تیم عملیات را به افراد مخوف جلسه تبدیل می‌کند – و می‌دانید که چقدر همه از جلسات متنفرند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *