مدیریت کسب و کار

بازار هدف

بازار هدف چیست؟

بازار هدف گروهی از افراد است که به دلیل ویژگی های مشترکشان مانند سن، درآمد و سبک زندگی به عنوان محتمل ترین مشتریان بالقوه برای یک محصول شناخته شده اند.

هنگامی که یک شرکت محصول خود را طراحی، بسته بندی و تبلیغ می کند، شناسایی بازار هدف بخش مهمی از فرآیند تصمیم گیری است. شناسایی در تدوین و اجرای یک برنامه بازاریابی موفق برای هر محصول جدید مهم است. همچنین می تواند مشخصات، بسته بندی و توزیع یک محصول را اطلاع دهد.

چگونه بازار هدف محصولم را تعریف کنم؟

بخشی از ایجاد یک محصول جدید، تصور مصرف کنندگانی است که آن را می خواهند. یک محصول جدید باید یک نیاز را برآورده کند یا یک مشکل یا هر دو را حل کند. این نیاز یا مشکل احتمالاً جهانی نیست مگر اینکه به سطح لوله کشی داخلی برسد. به احتمال زیاد، زیر مجموعه‌ای از مصرف‌ کنندگان، مانند گیاه‌خواران آگاه به محیط ‌زیست، یا علاقه‌ مندان به فضای باز، به آن نیاز دارند. این ممکن است برای یک نوجوان یا یک حرفه ای میانسال، یک شکارچی معامله گر یا یک اسنوب جذاب باشد.

تصور احتمالی شما بخشی از فرآیند ایجاد و پالایش یک محصول است و تصمیمات مربوط به بسته بندی، بازاریابی و قرار دادن آن را به اطلاع می رساند.

بازار هدف

4 بازار هدف کدامند؟

متخصصان بازاریابی مشتریان را به چهار بخش عمده تقسیم می کنند:

جمعیت شناختی: اینها ویژگی های اصلی هستند که بازار هدف شما را مشخص می کنند. هرکسی را می توان به عنوان متعلق به یک گروه سنی خاص، سطح درآمد، جنسیت، شغل و سطح تحصیلات مشخص کرد.

جغرافیایی: این بخش به طور فزاینده ای در عصر جهانی شدن مرتبط است. ترجیحات منطقه ای باید در نظر گرفته شود.

روانشناختی: این بخش از اصول جمعیت شناسی فراتر می رود و سبک زندگی، نگرش ها، علایق و ارزش ها را در نظر می گیرد.

رفتاری: این بخشی است که به تحقیق در مورد تصمیمات مشتریان فعلی یک شرکت متکی است. محصولات جدید ممکن است بر اساس تحقیقات در مورد جذابیت اثبات شده محصولات گذشته معرفی شوند.

چرا بازارهای هدف مهم هستند؟

بخشی از موفقیت فروش یک کالا یا خدمات این است که بدانیم برای چه کسی جذاب خواهد بود و در نهایت چه کسی آن را خریداری خواهد کرد. پایگاه کاربر آن می تواند در طول زمان از طریق بازاریابی، تبلیغات و تبلیغات شفاهی بیشتر رشد کند.

به همین دلیل است که کسب و کارها زمان و هزینه زیادی را صرف تعریف بازارهای هدف اولیه خود می کنند و به همین دلیل پیشنهادات ویژه، کمپین های رسانه های اجتماعی و تبلیغات تخصصی را دنبال می کنند.

بخش های بازار چیست؟

تقسیم آن به بخش‌ ها به معنای گروه‌ بندی جمعیت بر اساس ویژگی‌ های کلیدی است که تصمیمات مربوط به هزینه‌ های آنها را هدایت می‌کند. برخی از این موارد عبارتند از جنسیت، سن، سطح درآمد، نژاد، سطح تحصیلات، مذهب، وضعیت تأهل و موقعیت جغرافیایی.

مصرف کنندگان با جمعیت یکسان تمایل به ارزش گذاری محصولات و خدمات مشابه دارند، به همین دلیل است که محدود کردن بخش ها یکی از مهم ترین عوامل در تعیین بازارهای هدف است.

بازار هدف

به عنوان مثال،

افرادی که در گروه درآمد بالاتری قرار می‌گیرند، ممکن است به‌ جای Dunkin’ Donuts، قهوه تخصصی از استارباکس بخرند. شرکت‌ های مادر هر دوی این برندها باید بدانند تا تصمیم بگیرند کجا فروشگاه‌ های خود را قرار دهند، محصولات خود را کجا ذخیره کنند و برند خود را کجا تبلیغ کنند.

 یک کسب و کار ممکن است بیش از یک بازار هدف داشته باشد – یک بازار هدف اولیه، که تمرکز اصلی است، و یک بازار هدف ثانویه، که کوچکتر است اما پتانسیل رشد دارد. تبلیغات اسباب بازی به طور مستقیم برای کودکان هدف قرار می گیرد. والدین آنها بازار ثانویه هستند.

بازار هدف و فروش محصول

شناسایی بازار هدف جزء ضروری برنامه توسعه محصول به همراه برنامه ریزی تولید، توزیع، قیمت و ارتقاء است. بازار هدف عوامل مهمی را در مورد خود محصول تعیین می کند. یک شرکت ممکن است جنبه‌ های خاصی از یک محصول، مانند میزان شکر موجود در یک نوشابه یا سبک بسته‌ بندی را تغییر دهد تا برای مصرف‌ کنندگان در گروه هدف خود جذابیت بیشتری داشته باشد.

با رشد فروش محصولات یک شرکت، ممکن است بازار هدف خود را در سطح بین المللی گسترش دهد. گسترش بین المللی به شرکت اجازه می دهد تا به زیر مجموعه وسیع تری از بازار هدف خود در سایر مناطق جهان دست یابد.

علاوه بر گسترش بین المللی، یک شرکت ممکن است بازار هدف داخلی خود را در حالی که محصولاتش جذابیت بیشتری در بازار پیدا می کند، گسترش می یابد. گسترش بازار هدف محصول یک فرصت درآمدی است که ارزش آن را دارد.

یک بازار هدف چقدر باید دقیق باشد؟

بستگی دارد. به طور کلی، یک محصول ممکن است برای یک بازار انبوه یا یک بازار خاص طراحی شود، و یک بازار خاص می تواند در واقع یک گروه بسیار کوچک باشد، به خصوص در مرحله اولیه معرفی یک محصول.

هدف برخی از نوشابه های گازدار یک بازار عملا جهانی است. کوکاکولا مجبور شد برای ادامه رشد مشتریان خود به 200 بازار خارج از کشور شعبه بزند.

نمونه ای از بازار هدف چیست؟

یک شرکت پوشاک معمولی را در نظر بگیرید که در تلاش است کانال های توزیع خود را در خارج از کشور ایجاد کند. به منظور تعیین اینکه پوشاکش در کجا بیشترین موفقیت را خواهد داشت، تحقیقاتی را برای شناسایی بازار هدف اولیه خود انجام می دهد. این کشف می‌کند که افرادی که بیشتر محصولاتشان را می‌خرند، زنان طبقه متوسط ​​بین ۳۵ تا ۵۵ سال هستند که در آب و هوای سرد زندگی می‌کنند.

منطقی است که این شرکت تلاش های تبلیغاتی خود را بر روی وب سایت های اروپای شمالی که مخاطبان زن قوی دارند متمرکز کند.

اما ابتدا، این شرکت ممکن است در نظر بگیرد که چگونه پوشاکش می تواند برای آن بازار هدف جذاب ترین باشد. ممکن است سبک‌ها و رنگ‌های خود را اصلاح کند و استراتژی تبلیغاتی خود را تغییر دهد تا جذابیت خود را برای این بازار آینده ‌نگر جدید بهینه کند.

بازار هدف

هدف بازار هدف چیست؟

بازار هدف یک محصول را تعریف می کند و بالعکس. هنگامی که این موضوع شناسایی می شود، می تواند بر طراحی، بسته بندی، قیمت، تبلیغ و توزیع محصول تأثیر بگذارد.

محصولی که برای مردان طراحی شده است در پلاستیک صورتی بسته بندی نمی شود. یک لوازم آرایشی لوکس در داروخانه فروخته نمی شود. یک جفت کفش گران قیمت همراه با یک کیف بند کشی پارچه ای مارک دار و همچنین یک جعبه کفش ارائه می شود. همه این عوامل به مخاطبان هدف نشان می دهد که محصول مناسب را پیدا کرده اند.

نتیجه

شناسایی این موضوع بخشی از فرآیند ایجاد و پالایش یک محصول جدید است. بازار هدف را می‌توان به نمایه مصرف‌کننده‌ای ترجمه کرد که محصول به احتمال زیاد برای او جذابیت دارد. نمایه چهار ویژگی اصلی آن شخص را در نظر می گیرد: جمعیت شناختی، جغرافیایی، روانشناختی و رفتاری.

بروزرسانی 7/آبان/1402

16 دیدگاه در “بازار هدف

 1. ارشاد گفت:

  واقعا این مهمه که برای چه کسانی ما قرار هست محصولی رو ارائه بدیم .ممنونم عالی بود

  1. درود و تشکر فراوان. همیشه در مسیر کمال باشید

 2. حامد گفت:

  مطلب بسیار خوب و عالی بود

  1. درود فراوان. خیلی خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 3. عبدالله گفت:

  خب بازار هدف مشخصه ولی نحوه ورود به بازار هدف چطوری هس؟

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. برای مشاوره میتوانید با شماره های زیر تماس بگیرید . همیشه در مسیر کمال باشید.
   071-36233354-55 یا 09170808088
   یکسره از 9 صبح تا 7 بعدازظهر

 4. احمد گفت:

  مشتری های هدف را تعیین کنی دیگه مسیر سخت را رفتی . من باب تجربه

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 5. محدثه گفت:

  دوره های خفن در شیراز فقط در مسیر کمال .عالی هستین شما

  1. شعبانی گفت:

   سلام و درود .سپاس از حضورتون دوست عزیز. در خدمتتون هستیم.

 6. نادیا گفت:

  سپاس از این مطلب کاربردی

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 7. رحیم گفت:

  بسیار عالی بود ممنونم

  1. شعبانی گفت:

   سلام و درود .سپاس از حضورتون دوست عزیز. در خدمتتون هستیم.

 8. محمد گفت:

  مطلب جالب و کامل بود ممنونم از شما مجموعه خوب مسیر کمال.

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *