مدیریت کسب و کار

مدیریت سرمایه انسانی

مدیریت سرمایه انسانی

منابع انسانی فراتر از استخدام، حقوق و دستمزد و مدیریت مزایا حرکت کرده است. در اینجا مدیریت موفق سرمایه انسانی در نیروی کار مدرن چگونه به نظر می رسد.

دپارتمان های منابع انسانی نقش پیچیده و پویا را در کسب و کارها ایفا می کنند. این می تواند یک مفهوم مبهم به نظر برسد، اما به عنوان یک صاحب کسب و کار کوچک، درک آن مهم است.

مدیریت سرمایه انسانی چیست؟

مدیریت سرمایه انسانی اصطلاحی برای مدیریت افراد است. مجموعه‌ای از شیوه‌های مرتبط با مدیریت منابع افراد است، به ‌ویژه در دسته‌های جذب نیروی کار، مدیریت و بهینه‌سازی. مدیریت سرمایه انسانی برای هر سازمانی قابل اجرا است، اما به ویژه برای شرکت هایی با “کارکنان دانش” که مهمترین دارایی کسب و کار افراد آن هستند، مهم است.

هزینه های مربوط به افراد، از جمله غرامت و مزایا اکنون بزرگترین اقلام بودجه برای اکثر شرکت ها هستند. به این معنی که منابع انسانی به سمت نقش استراتژیک تر و یکپارچه تر در تحقق استراتژی و اهداف کلی سازمان سوق داده است.

چرا مدیریت سرمایه انسانی مهم است؟

این موضوع یکی از مهمترین جنبه های کسب و کار شما است. اگر نمی توانید کارکنان خود، نیازهای آنها و چگونگی تأثیر آنها بر کسب و کارتان را درک کنید، شرکت شما برای رشد با مشکل مواجه خواهد شد. یکی از عواملی که شرکت ها را عالی می کند، کارکنان هستند. مدیریت سرمایه انسانی بخشی است که تضمین می کند کارگران خوشحال و آماده مقابله با چالش هایی هستند که بر سر راهشان قرار می گیرد.

هر کسب و کار کوچکی نمی تواند یک بخش مدیریت سرمایه انسانی داخلی ایجاد کند. با این حال، گام هایی وجود دارد که صاحبان مشاغل کوچک می توانند برای ایجاد نیروی کاری متشکل از کارکنان شاد و مولد انجام دهند.

4 نکته برای بهبود مدیریت سرمایه انسانی در شرکت شما

  1. به چیزی فراتر از استخدام و عضوگیری نگاه کنید.

وقتی صحبت از مدیریت استعداد به میان می‌آید، برخی از شرکت‌ها آنقدر روی استخدام افراد جدید تمرکز می‌کنند که افرادی را که قبلاً داشته‌اند نادیده می‌گیرند. متخصصان منابع انسانی باهوش می دانند که مشارکت کارکنان باید فراتر از استخدام باشد .

راضی نگه داشتن کارکنان و مشارکت در شرکت شما در حال حاضر به شدت به نحوه رویکرد شما به کل چرخه زندگی کارکنان بستگی دارد. از خود بپرسید که آیا فرآیندهای شناسایی، بازبینی و یادگیری کارمندان شما، کارگران را درگیر می‌کند، و آیا فرآیند خارج شدن از کشتی شما با فرآیند ورود شما مطابقت دارد یا خیر.

دب کاپ، معاون شرکتی صنایع تجاری و تجاری در مایکروسافت ، گفت که باید روی توانایی هر فرد برای پیشرفت با در نظر گرفتن گزینه های بلندمدت آنها تمرکز کنید.

کاپ گفت: “به جای تمرکز بر بهترین ها، همه افراد را به عنوان استعداد در نظر بگیرید.”

مدیریت سرمایه انسانی

  1. نحوه ارتباط با هر کارمند را بیاموزید.

مهم است که یک رویکرد شخصی برای مدیریت روزمره کارکنان داشته باشید.  هنگام مدیریت و برقراری ارتباط با کارکنان، شخصیت و ترجیحات کارکنان در نظر گرفته شود.

به عنوان مثال، برخی از کارمندان ممکن است نسبت به سایر کارمندان نیاز به بررسی های مکرر و روابط شخصی بیشتری داشته باشند.

توسعه رهبری و مشارکت کارکنان، “فرایندهای مستمری هستند که به گونه ای استراتژیک، پایدار و قابل اندازه گیری طراحی شده اند و هیچ راه حل یکسانی برای مدیران وجود ندارد.  ابتکارات و برنامه ها باید برای ارائه نتایج شخصی و موثر برای کارگران ارزیابی شوند.

  1. روی فناوری مناسب سرمایه گذاری کنید.

برای اینکه فرآیند های مدیریت سرمایه انسانی شما تا حد امکان کارآمد و مفید باشد، پیاده‌ سازی ابزارهای فناوری مناسب برای شرکت شما بسیار مهم است .

متخصصان منابع انسانی [باید] شروع به سرمایه‌گذاری زمان خود برای ساخت فرآیندهای خودکار، با استفاده از فناوری کنند تا بتوانند از پشت میز پر از کاغذ بیرون بیایند و مردم را بشناسند.

  1. رویکردی مثبت و شفاف برای ارتباطات داشته باشید.

همه شرکت‌ ها باید با تغییرات و انتقال‌ هایی که بر کارکنانشان تأثیر می‌گذارد، دست و پنجه نرم کنند. صاحبان کسب و کار باید تلاش کنند تا نه تنها در دوره های انتقالی بلکه همیشه با کارکنان ارتباط صریح داشته باشند.

تغییر برای همه ترسناک است و ناشناخته ها باعث ترس می شوند. تا آنجا که می توانید ارتباط باز داشته باشید تا کارکنان بدانند چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

برای مثال، ارائه خدمات جابجایی می تواند حمایت ملموسی را برای کارکنانی که نقش آنها تحت تأثیر قرار گرفته است، فراهم کند. این نه تنها به آن کارمندان کمک می کند تا به سمت نقش های جدید حرکت کنند، بلکه به اعضای باقی مانده کارکنان نیز پیامی می دهد که شرکت و مالک منافع خود را در ذهن دارند.

در طول دوران گذار، وظیفه ما این است که به جای ایجاد موقعیت‌ هایی که به کارمندان – هم تحت تأثیر و هم باقی‌مانده – اجازه می‌دهد در گذشته بمانند، امیدی برای آینده فراهم کنیم.

وظایف کلیدی سیستم مدیریت سرمایه انسانی چیست؟

در حالی که چهار نکته بالا فرصت های خوبی برای بهبود سیستم موجود شما هستند، همچنین ارزش در نظر گرفتن عملکردهای کلیدی معمولی مدیریت سرمایه انسانی را دارد. به این ترتیب، می‌توانید با روش‌های جدیدی برای گسترش سیستم مدیریت سرمایه انسانی خود آشنا شوید یا استراتژی‌های موجود را که ممکن است در سیستم فعلی خود پیاده‌سازی نکرده‌اید، درک کنید.

در اینجا چهار عملکرد کلیدی یک سیستم مدیریت سرمایه انسانی آورده شده است:

  • استخدام / خاتمه:

کسانی که مسئولیت مدیریت سرمایه انسانی را بر عهده دارند باید بر همه استخدام ها و اخراج ها نظارت کنند. آنها باید جریان افراد داخل و خارج از یک سازمان را بر اساس نیازهای کسب و کار شما کنترل کنند. این به فرصت های شغلی آزاد و قراردادی نیز می رسد.

  • آموزش:

کارمندان جدید باید آموزش ببینند و کارمندان فعلی که در حال انتقال به نقش‌ های جدید هستند نیاز به کمک برای تنظیم دارند. اعضای تیم باید بر این تمرکز کنند که مطمئن شوند همه در سازمان شما برای انجام وظیفه آماده هستند.

  • حفظ کارکنان:

استخدام افراد بزرگ دشوار است و راضی نگه داشتن آنها می تواند یک چالش باشد. مدیریت سرمایه انسانی باید بر پرورش استعدادها، حفظ عملکرد برتر و سرمایه گذاری در نسل بعدی فرهنگ شرکت تمرکز کند.

  • اخلاق:</span>

<p style=”text-align: justify;”>برای اعضای تیم مدیریت سرمایه انسانی مهم است که احساس کارکنان را درک کنند و آن را با رهبران کسب و کار در میان بگذارند. اگر کسب‌وکار شما وارد دوران سختی می‌شود، یا با زمان‌های اقتصادی دردسرساز روبه‌رو می‌شود، تمرکز تیم‌های مدیریت سرمایه انسانی بر ایجاد روایت‌های درست در مورد آنچه اتفاق می‌افتد، بیش از هر زمان دیگری مهم است.

بروز رسانی: 15/آبان/1402

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *