مدیریت کسب و کار

تجزیه و تحلیل مشترک

تجزیه و تحلیل مشترک چیست؟

تجزیه و تحلیل مشترک یک تکنیک تحقیقات بازاریابی است که به کسب و کارها کمک می کند تا آنچه را که مصرف کنندگان در مورد محصولات و خدمات خود بیشتر ارزش قائل هستند، بسنجند.

هنگام رونمایی از یک محصول یا خدمات جدید، باید بدانید که مشتریان شما چه چیزی را در مورد آن ارزش بیشتری قائل هستند. محصولات و خدمات این روزها دارای ویژگی های بسیار زیادی هستند که تعیین اینکه دقیقاً چه چیزی مشتریان را به سمت پیشنهاد شما می کشاند، می تواند چالش برانگیز باشد. برای درک بهتر خواسته ها و نیازهای مشتریان، بسیاری از رهبران کسب و کار یک تحلیل مشترک انجام می دهند.

تجزیه و تحلیل متقابل

یک روش تجزیه و تحلیل آماری و تحقیقات بازاریابی است که برای اندازه گیری آنچه مصرف کنندگان در مورد محصولات و خدمات شما ارزش بیشتری قائل هستند. به عنوان مثال، یک تولید کننده تلویزیون می خواهد بداند که آیا مشتریان برای کیفیت تصویر یا صدا ارزش بیشتری قائل هستند یا قیمت پایین را بیشتر از کیفیت تصویر می دانند. تجزیه و تحلیل مشترک به ارزش گذاری برای هر ویژگی کمک می کند و به شما این امکان را می دهد که محصولات و خدمات خود را مطابق با آنچه اکثر مصرف کنندگان به دنبال آن هستند، تنظیم کنید.

تعریف دیگر تحلیل مشترک چیست؟

تجزیه و تحلیل مشترک ابزاری برای کمک به شما در تصمیم گیری های تجاری است . تحلیل مشترک مجموعه‌ای از تکنیک‌های تحقیقات بازار است که ارزشی را که بازار برای هر ویژگی محصول شما قائل می‌شود اندازه‌گیری می‌کند و ارزش هر ترکیبی از ویژگی‌ها را پیش‌بینی می‌کند.

با تجزیه و تحلیل مشترک، کسب و کارها از مصرف کنندگان خود سؤالاتی می پرسند که آنها را مجبور می کند بین ویژگی ها معاوضه ایجاد کنند تا مشخص کنند هنگام تصمیم گیری برای خرید چه محصولی چه چیزی در سر آنها می گذرد. همچنین به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا تجزیه و تحلیل بازار را برای شبیه‌سازی واکنش بازار به مبادلات ویژگی‌های مختلفی که در نظر دارند، انجام دهند.

بر اساس تحقیقات بازاریابی و شرکت تجزیه و تحلیل بهینه سازی گروه، تجزیه و تحلیل مشترک بر این اصل استوار است که شما می توانید ارزش های نسبی ویژگی های یک محصول یا خدمات را زمانی که آنها را به طور مشترک به جای مجزا در نظر بگیرید، بهتر اندازه گیری کنید.

بر اساس راهنمای بهینه ‌سازی گروه ، در کسب‌وکار، مهم است که بدانید بازارها چگونه عناصر مختلف محصولات و خدمات شما را ارزش‌گذاری می‌کنند .  شناسایی این عناصر با ارزش بالاتر به شما امکان می دهد توسعه محصول را بهینه کنید و ساختار قیمت گذاری خود را بر اساس تمایل مشتریان به پرداخت برای عناصر خاص تنظیم کنید.

علاوه بر تعیین ویژگی‌هایی که مصرف‌کنندگان در مورد یک محصول یا خدمات ارزش بیشتری دارند، بهترین فرآیندهای تحلیل مشترک به کسب‌وکارها کمک می‌کند اولویت‌های مصرف‌کننده را در مورد سایر مواردی که در حال حاضر ارائه می‌کنند یا قصد دارند در آینده منتشر کنند، پیش‌بینی کنند.

تجزیه و تحلیل مشترک

یکی از مهمترین نقاط قوت تجزیه و تحلیل مشترک

توانایی توسعه مدل‌های شبیه‌سازی بازار است که می‌تواند رفتار مصرف‌کننده را نسبت به تغییرات محصول پیش‌بینی کند . با تجزیه و تحلیل مشترک، تغییرات در بازارها یا محصولات را می توان در شبیه سازی گنجاند تا پیش بینی کند که مصرف کنندگان چگونه به تغییرات واکنش نشان می دهند.

هر زمان که محصول جدیدی را عرضه می کنید، یک تحلیل مشترک انجام دهید تا ببینید بازار چگونه به آن واکنش نشان می دهد. به این ترتیب، می توانید هر گونه تغییر لازم را در سریع ترین زمان ممکن انجام دهید.

 

انجام تجزیه و تحلیل مشترک

هنگام انجام یک تجزیه و تحلیل مشترک، ویژگی‌هایی را که می‌خواهید بررسی کنید، مشخص می‌کنید که از چه مشتریانی باید نظرسنجی کنید. و نحوه دسترسی به شرکت‌کنندگان، از جمله از طریق پست، تلفن یا آنلاین را تعیین می‌کنید.

سپس، برای هر ویژگی ممکن ارزش یا رتبه بندی قرار دهید و یک نظرسنجی تجاری با مصرف کنندگان منتخب انجام دهید. و در مورد ویژگی ها و ترکیب ویژگی هایی که آنها بیشتر دوست دارند بپرسید. این نظرسنجی ترکیب های مختلفی از همه احتمالات را به مصرف کنندگان ارائه می دهد و از آنها می خواهد که هر ترکیب را بر اساس ترجیحات خود رتبه بندی کنند. هنگامی که مصرف کنندگان نظرسنجی ها را بازگردانند، نتایج را تجزیه و تحلیل کنید تا مجموعه ویژگی های بهینه را برای نیازهای خود تعیین کنید.

نرم افزارها

سرویس‌ها و نرم‌افزارهای مختلف می‌توانند به شما در تنظیم و ارزیابی صحیح داده‌های تحلیل مشترک کمک کنند. راه‌حل‌های نرم‌افزاری می‌توانند به شما در نوشتن سؤالات نظرسنجی، تنظیم ترکیب ویژگی‌ها و اجرای تحلیل‌های آماری روی داده‌ها کمک کنند. تا بتوانید نتایج را درک کنید.

ارسال نظرسنجی متنی را برای روشی سریع و کارآمد برای نظرسنجی از مصرف کنندگان در نظر بگیرید . شرکت‌کنندگان می‌توانند به سرعت و به آسانی از طریق ویژگی‌های پیامک تلفن خود به سؤالات پاسخ دهند.

تجزیه و تحلیل مشترک

مزایای استفاده از تحلیل مشترک

تجزیه و تحلیل مشترک می تواند به طرق مختلف برای یک شرکت مفید باشد. کسب و کارها باید مشتریان خود را تا حد امکان بشناسند تا از آنها در محصولات و خدمات حمایت کنند. از طریق تجزیه و تحلیل مشترک، می توانید ترجیحات واقعی و درک شده را اندازه گیری کنید تا جایگاه خود را در بازار مستحکم کنید.

تجزیه و تحلیل مشترک همچنین به شما امکان می دهد. داده های بازار هدف خود را به قطعات کوچکتر تقسیم کنید و مشتریان را بر اساس نتایج نظرسنجی تقسیم بندی کنید. این باعث می شود که با کمپین های بازاریابی سفارشی که نتایج بهتری به همراه دارد، به راحتی به مشتریان هدف خود متصل شوید .

سایر ابزارها و تکنیک های تصمیم گیری تجاری شامل درخت تصمیم ، تجزیه و تحلیل پارتو ، تجزیه و تحلیل SWOT و تجزیه و تحلیل PEST است .

چگونه کسب و کارها از تحلیل مشترک استفاده می کنند

عوامل مهمی که تجزیه و تحلیل مشترک می تواند به تعیین قیمت محصول یا خدمات، جهت بازاریابی و تحقیق و توسعه کمک کند.

  • قیمت گذاری:

می توانید از تجزیه و تحلیل مشترک برای سنجش میزان تمایل مشتریان شما برای محصولات یا خدمات شما استفاده کنید. از طریق تجزیه و تحلیل، می توانید از کاربران بخواهید که ویژگی های مختلف را با هم مقایسه کنند و چگونه برای هر یک ارزش قائل هستند. سپس می توانید قیمت های جدید و دقیقی را بر اساس آن ارزیابی تعیین کنید.

  • بازاریابی:

هنگامی که تجزیه و تحلیل نشان می دهد که مشتریان برای چه چیزی بیشتر ارزش قائل هستند. می توانید تبلیغات و کمپین های بازاریابی ایجاد کنید که آن ویژگی ها را هدف قرار می دهد. از طرف دیگر، اگر برخی از ویژگی‌ها در بین مشتریان طنین‌انداز نباشد. اکنون می‌دانید که از بازاریابی آن ویژگی‌ها اجتناب کنید و حتی می‌توانید محصولات خود را تغییر دهید.

  • تحقیق و توسعه:

می توانید از تحلیل خود استفاده کنید تا ببینید آیا بازار کافی برای ویژگی های جدید یا حتی نوع محصول جدید وجود دارد یا خیر. این یافته ها نشان می دهد که شما باید در فرآیند تحقیق و توسعه خود چه هدفی داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *