مدیریت کسب و کار

تجارت اجتماعی

تجارت اجتماعی چیست؟تجارت اجتماعی جایگزین مرکز خرید می شود؟

تجارت اجتماعی همپوشانی خرید آنلاین و اجتماع است. اغلب به شکل تعاملات مبتنی بر تجارت در پلتفرم های رسانه های اجتماعی یا تجربیات گروهی در وب سایت های تجارت الکترونیک است.

تجارت اجتماعی یک اصطلاح تا حدی مبهم است. بسته به اینکه با چه کسی صحبت می کنید – یا در چه بازار جغرافیایی هستید – ممکن است تعاریف و مثال ها متفاوت باشد.

تجارت اجتماعی الهام بخش معاملات است

هر فرد به طور متوسط ​​هر روز دو ساعت و نیم در شبکه های اجتماعی ساعت می زند و بیش از یک سوم کاربران اینترنت در ایالات متحده می گویند که شبکه های رسانه های اجتماعی منابع مهمی برای تصمیم گیری در مورد خرید محصولات هستند.

مردم در فیدهای خود ورق می زنند تا الهام بگیرند – در مورد لباس هایی که باید بپوشند یا خانه های خود را با چه دکوراسیونی تزئین کنند.

شرکت های رسانه های اجتماعی نمی خواهند ماجرا به همین جا ختم شود.

چه سودی برای آنها دارد؟

 افزایش تعامل در پلتفرم‌هایشان، برای شروع – به‌علاوه کاهش تمام فروش‌هایی که در برنامه‌هایشان اتفاق می‌افتد.

ما شاهد جهش پلتفرم‌هایی مانند اینستاگرام و فیس‌بوک در تجارت اجتماعی هستیم، زیرا این جریان درآمد دیگری برای آنهاست. زمانی که آنها خود را تحت فشار مقررات تبلیغاتی قرار می دهند و ناشران و برندها را تحریم می کنند، تجارت راهی برای آنهاست که همچنان مخاطب داشته باشند و همچنان جریان درآمد دیگری داشته باشند.

همچنین فرصتی را برای پلتفرم های اجتماعی فراهم می کند تا تبلیغات بیشتری را اجرا کنند.

اینستاگرام و فیس بوک در تجارت اجتماعی پرش می کنند. این یک جریان درآمد دیگر برای آنها است.

برندهای خرده فروشی نیز با ایده فروش مستقیم محصولات خود از طریق کانال های رسانه های اجتماعی اغوا می شوند. تفکر آنها این است که اجازه دادن به کاربران برای ماندن در پلت فرم باعث کاهش اصطکاک می شود و منجر به نرخ تبدیل بالاتر و سبدهای خرید کمتر می شود.

مصرف کننده بزرگترین برنده ظهور تجارت اجتماعی است.

آنها در جایی که هستند، خرید راحت و یکپارچه دارند. آنها مجبور نیستند نقاط تماس متفاوتی برای محتوا، جامعه و تجارت داشته باشند. همه چیز یک جریان بدون درز است. این جایی است که فرصت وجود دارد – کشف و کشف چیزهای جدید و ارتباط با دیگران از طریق آن چیزها.

اینستاگرام

سال‌هاست که تجار محصولات خود را در اینستاگرام تبلیغ می‌کنند. این جایی است که بازارهای هدف (جوان) آنها ساکن هستند. شاید آنها تبلیغات بخرند یا از تأثیرگذاران اهرمی استفاده کنند یا محصولات را از طریق حساب های خود به نمایش بگذارند. اما در گذشته، اگر شخصی می خواست از آنها خرید کند، کاربر باید روی سایت تجارت الکترونیکی خود کلیک می کرد و معامله را در آنجا تکمیل می کرد.

اینستاگرام در نهایت به پروفایل های تجاری اجازه داد تا پست هایی را که محصولاتی برای خرید در دسترس دارند برچسب گذاری کنند. سال گذشته، این شرکت یک قدم فراتر رفت و یک ویژگی پرداخت را در اپلیکیشن موبایل خود منتشر کرد. به این ترتیب، کاربران مجبور نبودند برای خرید بر روی خارج از پلتفرم کلیک کنند.  حتی تارگت وارد آن شد .

تابستان امسال، اینستاگرام فروشگاه اینستاگرام را معرفی کرد ، یک مقصد درون‌برنامه‌ای برای کشف محصول، که در آن کاربران توصیه‌های شخصی‌شده و برندهای برجسته را مرور می‌کنند. آنها حتی می توانند از فیس بوک پی برای خرید سریع استفاده کنند.

تجارت اجتماعی

فیس بوک

در بهار 2020، فیس بوک فروشگاه فیس بوک را راه اندازی کرد . این محصول به کسب و کارها اجازه می دهد تا ویترین های دیجیتالی را در پلتفرم فیس بوک ایجاد کنند و موجودی های خود را مستقیماً به کاربران فیس بوک بفروشند.

مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس‌بوک در جریان پخش زنده فیسبوکی که همراه با راه‌اندازی بود، گفت که فروشگاه فیس‌بوک راهی برای کسب‌وکارهای کوچک برای مقابله با همه‌گیری است، زیرا فروشگاه‌های خرده‌فروشی فیزیکی تقریباً در همه جا بسته شده است.

او گفت: “من فکر می کنم که ما بیشتر زندگی خود را به صورت آنلاین و تجارت آنلاین بیشتری ادامه خواهیم داد.”

پینترست

مردم از Pinterest برای الهام گرفتن برای خرید استفاده می کنند. آنها تصاویر، معمولاً از لباس‌ها یا اثاثیه خانه را «سنج» می‌کنند تا بعداً به آن‌ها برگردند، اغلب به عنوان راهی برای تهیه فهرستی از خریدهای احتمالی آینده. تحقیقات داخلی شرکت نشان داد که “93 درصد از مردم می گویند از Pinterest برای برنامه ریزی برای خرید استفاده می کنند.”

برای استفاده از این امر، Pinterest پین‌های خریدی را در سال 2015 راه‌اندازی کرد. این ویژگی به کاربران اجازه می‌دهد مستقیماً روی اقلام پین‌شده کلیک کرده و آن‌ها را به کیف خرید خود اضافه کنند، بنابراین می‌توانند خرید را در Pinterest انجام دهند نه اینکه مجبور شوند به وب‌سایت تاجر کلیک کنند.

پین‌های قابل خرید Pinterest خرید کالاهایی را که پین ​​می‌کنند را برای کاربران آسان‌تر می‌کند، که از نظر تئوری، فروش کالا را برای بازرگانان آسان‌تر می‌کند. مطالعات موردی پینترست نشان می‌دهد که کسب‌وکارهای مختلف در نتیجه استفاده از پین‌های قابل خرید، افزایش فروش داشته‌اند.

دیگر اپلیکشن ها

اسنپ ​​چت در تجارت اجتماعی نیز سرمایه گذاری می کند. برای مثال، اپلیکیشن چت بصری به کاربران این امکان را می‌دهد که به‌طور مجازی لباس‌ها و آرایش را از طریق واقعیت افزوده «آزمایش» کنند . این به خریداران کمک می کند تا مانع ندانستن کالای مورد نظر در آنها را برطرف کنند .  این شرکت همچنین به زودی برنامه‌های اصلی را عرضه می‌کند که «تجارت را به عنوان بخشی از روایت نشان می‌دهد» و شامل محتوای اضافی همراه با فراخوان «برای خرید» می‌شود .

TikTok در حال آزمایش تجارت اجتماعی نیز هست. در دسامبر سال 2019، این اپلیکیشن اجتماعی به کاربران اجازه داد تا پیوندهایی به سایت‌های تجارت الکترونیک را در نمایه‌های خود نشان دهند. و در ماه مه 2020، TikTok با Levi’s همکاری کرد تا دکمه «خرید اکنون» خود را آزمایش کند با کلیک روی آن، کاربران مستقیماً به وب‌سایت Levi هدایت شدند.

تجارت اجتماعی در آسیا سال نوری از ایالات متحده جلوتر است

اگر تجارت اجتماعی یک روش نوظهور در آمریکای شمالی است، یک صنعت کاملاً توسعه یافته در آسیا و به ویژه در چین است.

در آنجا، مصرف‌کنندگان تمایل بیشتری به ارتباط دیجیتالی دارند و به دیدن محتوای رسانه‌ای یکپارچه با خرید تلفن همراه عادت دارند.

پلتفرم های تجارت الکترونیک در ایالات متحده معمولاً به عنوان ابزارهای خدماتی تلقی می شوند . آنها ابزارهایی هستند که افراد برای یافتن کالایی که قصد خرید آن را دارند استفاده می کنند. به عبارت دیگر، شما به آمازون می روید تا جایگزینی برای شلنگ باغچه خراب بخرید، نه برای معاشرت با دوستان.

در چین، مردم به جای خرید یک کالای خاص، از پلتفرم های اجتماعی و تجاری بازدید می کنند تا سرگرم شوند و یاد بگیرند .

ظهور پیندودو

Pinduoduo یک پلتفرم تجارت الکترونیک چینی است که در سال 2015 تأسیس شد و اکنون بیش از 100 میلیارد دلار ارزش دارد. حول یک تجربه خرید گروهی می چرخد.

به عنوان مثال، یک تاجر در Pinduoduo می تواند قیمت یک کالا را 20 دلار تعیین کند. اما تاجر همچنین می‌تواند تصمیم بگیرد که اگر یک گروه پنج نفره به هم بپیوندند و هر کدام یکی را بخرند، قیمت کالا به 15 دلار کاهش می‌یابد.

این تخفیف گروهی، کاربران برنامه را تشویق می‌کند تا به خانواده و دوستان خود پیام بدهند (معمولاً از طریق وی چت، که Pinduoduo با آن ادغام می‌شود) و آنها را متقاعد می‌کند که در این معامله بپیوندند. به این ترتیب، هر کدام می‌توانند از تخفیفی بهره ببرند که به‌صورت جداگانه برای آنها در دسترس نیست. این یک تجربه ذاتی ویروسی است، با اثرات شبکه داخلی .

پخش زنده خرید

طرفداران پخش برنامه های خرید QVC می توانند به این موضوع توجه کنند که تجارت پخش زنده موج بزرگ بعدی است. حداقل در چین.

تجارت با جریان مستقیم «سریع‌ترین بخش رشد تجارت اجتماعی گسترده‌تر چین» است و ارزش کالای ناخالص آن پیش‌بینی می‌شود که امسال به 90 میلیارد دلار برسد .

پخش زنده ویدیویی به خریداران چینی اجازه می‌دهد تا با معرفی و آزمایش عمیق محصول که [مقام‌های کلیدی نظر] آن‌ها را در یک برنامه زنده و بدون فیلتر ارائه می‌کنند، احساس اطمینان کنند.

آنچه تجارت پخش زنده را در چین بسیار چسبناک می کند این است که کل تجربه خرید به طور بومی در محتوای پخش زنده تعبیه شده است. هیچ پلت فرمی برای خرید وجود ندارد، نیازی نیست از تلویزیون خود به مرورگر وب خود بروید تا خرید کنید. و خریداران می‌توانند سؤالات خود را ارسال کنند و پاسخ آن‌ها را در زمان واقعی ببینند، دقیقاً مانند اینستاگرام لایو، فیس‌بوک لایو و پریسکوپ.

تجارت اجتماعی

چت همتا به همتا

فراتر از آسیا، برخی از استارت آپ ها در حال نوآوری ویژگی های تجارت الکترونیکی جدیدی هستند، مانند چت همتا به همتا.

هرکسی که به صورت آنلاین خرید کرده است احتمالاً با پنجره چت موجود در گوشه وب سایت آشنایی دارد که در سمت دیگر آن یک روبات یا یک نماینده خدمات مشتری تایپ می کند. ربات یا نماینده ممکن است بتواند به یک سؤال متداول پاسخ دهد – اما احتمالاً به نظر آنها در مورد مواردی که در مورد خرید آنها فکر می کنید اعتماد ندارید. آنها به اندازه یک دوست صادق نیستند.

چگونه کسب و کار شما می تواند تجارت اجتماعی را تحت تاثیر قرار دهد

آمازون با موجودی گسترده، حمل و نقل دو روزه و ویژگی خرید با یک کلیک، تجارت را برای همیشه مختل کرده و خود را به عنوان غول صنعت حاکم تثبیت کرده است.

برخی می گویند که اگر کسی قرار باشد با آمازون رقابت کند، این یک پلت فرم تجارت اجتماعی خواهد بود.

شرکت ها باید از کجا شروع کنند؟ در اینجا دو ایده وجود دارد.

  1. تجارت خود را شبیه به خرید آفلاین کنید

این به معنای پرورش تجربیات خودجوش و اجتماعی است – و افراد را درگیر و روی پلتفرم نگه می‌دارد، حتی زمانی که هیچ برنامه مشخصی برای خرید ندارند.

تجارت الکترونیک باید فراتر از تجربیات دو بعدی پر از فیلترهای محصول و نوارهای جستجو تکامل یابد. فرصت هایی برای ایجاد تجربیات جدید وجود دارد که حس خوشبختی و لذت خرید را در دنیای واقعی ترویج می کند.

  1. توانمندسازی مشتریان کلیدی

چین اقتصاد اینفلوئنسر پیشرفته‌تری نسبت به ایالات متحده دارد، و بسیاری از اینفلوئنسرها در ابتدا افراد مشهور نبودند، بنابراین مشتریان آنها را معتبرتر، مرتبط ‌تر و قابل اعتمادتر می‌دانند. این زیرساخت اینفلوئنسر جزء لاینفک صنعت پررونق تجارت اجتماعی چین است.

شرکت هایی که به دنبال موفقیت مشابه هستند ممکن است بخواهند از طرفداران برند که اول طرفدار هستند و در مرحله بعد افراد مشهور استفاده کنند.

بسیاری از برندها و خرده‌فروشان هنوز با این توهم زندگی می‌کنند که واقعاً روی تصویر خود کنترل دارند، ولی واقعیت این است که مشتریان شما تصویر شما را کنترل می‌کنند.

مشتریان شما تصویر شما را کنترل می کنند.”

راه حل او استفاده از منطق مشتری محور است که مستلزم سخاوتمندی و سرمایه گذاری روی مشتریان کلیدی شماست. با آن‌ها در چت‌های اجتماعی کار کنید، به آن‌ها اجازه دهید محتوایی (مانند عکس‌های «لباس روز») برای انتشار در صفحات محصول شما ایجاد کنند.

برندهایی که از انجام این کار می ترسند، بیش از حد بر روی تاکتیک های بازاریابی متمرکز شده اند که می توانند بازده بازگشت سرمایه را دنبال کنند. به نظر او، آنها باید کنترل بیشتری را بر روی سفیران برند خود بگذارند و به آنها اجازه دهند بخشی از آنچه باعث ایجاد مکالمات در مورد برند می شود، حتی اگر ردیابی آن بسیار دشوار باشد.

در مقطعی باید این جهش ایمان را انجام دهید، [با این باور] که اگر من فوق العاده سخاوتمند باشم و از مشتریان کلیدی خود مراقبت کنم، در دراز مدت برنده خواهم شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *