بازاریابی و فروش

حسابرسی بازاریابی

حسابرسی بازاریابی چیست؟

حسابرسی بازاریابی نگاهی عینی به فعالیت ها، استراتژی ها و عملکرد بازاریابی فعلی شما دارد. هدف حسابرسی ارزیابی در واقع اثربخشی تلاش‌ های بازاریابی و شناسایی فرصت‌ های بهبود آن است.

ممیزی بازاریابی بزرگترین نقاط قوت و ضعف استراتژی فعلی شما را مشخص می کند. این نشان می‌دهد که کدام برنامه‌ ها، فرآیندها و شیوه‌ هایی در رسیدن به اهداف مؤثرتر هستند. به همان اندازه اینموضوع نیز مهم است، با شناسایی فرصت‌ ها، شکاف‌ ها و زمینه‌ های بهبود، پایه‌ای برای تصمیم‌ گیری‌ های آینده ایجاد شود.

برای به دست آوردن بهترین نتایج، حسابرسی بازاریابی شما باید عینی، سیستماتیک و مکرر باشد:

 • عینی: اطمینان از اینکه نتایج شما عاری از تعصب است
 • سیستماتیک: برای اطمینان از اینکه حسابرسی شما ساختارمند، سازمان یافته و قابل اندازه گیری است
 • مکرر: برای اینکه بتوانید مشکلات را در مراحل اولیه کشف و برطرف کنید

به خاطر داشته باشید که ممیزی بازاریابی می تواند کل عملیات شما یا زیرمجموعه ای از آن را در بر گیرد – مانند یک کمپین، فرآیند یا تمرکز خاص (مثلاً بازاریابی رسانه های اجتماعی).

عناصر یک حسابرسی بازاریابی

حسابرسی بازاریابی جامع ممکن است شامل یک یا چند عنصر زیر باشد:

 1. تجزیه و تحلیل SWOT.

تجزیه و تحلیل SWOT نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدهای بازاریابی شما را مشخص می کند. با استفاده از این چارچوب، می‌توانید دارایی‌های بازاریابی و موانع موجود را فهرست کنید.

 1. تحلیل رقابتی.

همانطور که از نام آن پیداست، تجزیه و تحلیل رقابتی نقاط قوت و ضعف رقبای شما را بررسی می کند. این یک ذره بین روی محصولات، قیمت ها، استراتژی های بازاریابی، کمپین ها و مخاطبان هدف آنها قرار می دهد.

 1. تحقیقات بازار.

حتی اگر فکر می کنید مشتریان خود را از طریق آن می شناسید، تحقیقات بازار می تواند بینش عمیق تری را در مورد نیازها، ترجیحات، انگیزه ها و رفتارهای آنها نشان دهد. علاوه بر آن، می‌توانید از روندهای نوظهور و فرصت‌های جدید در بازار استفاده کنید و به شما کمک می‌کند از منحنی‌ ها جلوتر بمانید.

حسابرسی بازاریابی

چه کسی ممیزی بازاریابی را انجام می دهد؟

یک شخص ثالث معمولاً یک ممیزی بازاریابی انجام می دهد. به دلایل زیر:

اول، حسابرسی شما باید تا حد امکان عینی باشد. با در نظر گرفتن این موضوع، برون سپاری به شخص ثالث – به جای انجام داخلی آن – گزینه مناسب تر است.

علاوه بر این، شرکت های شخص ثالث تجربه بیشتری در انجام حسابرسی دارند و این تجربه واقعاً مهم است. اغلب، آنها برای شناسایی بهترین شیوه‌ ها و فرصت‌ های بهبود مجهزتر هستند و ممکن است به ابزارها، فناوری‌ها و قابلیت‌های تحقیقاتی تخصصی دسترسی داشته باشند.

چه زمانی باید یک ممیزی بازاریابی انجام دهم؟

ممیزی بازاریابی باید به طور منظم انجام شود. به هر حال، هرچه زودتر از آنچه که کار می کند سرمایه گذاری کنید (و آنچه را که نیست را برطرف کنید)، برنامه بازاریابی شما قوی تر خواهد بود.

البته، [جوابدهی دقیق به صنعت، اندازه و اهداف سازمان شما بستگی دارد. به طور کلی، انجام ممیزی به صورت سالانه عمل خوبی است.

سایر عوامل ممکن است نیاز به حسابرسی را تحریک کنند، از جمله:

حال بیایید مراحل انجام ممیزی بازاریابی و چند روش برتر را پوشش دهیم.

چگونه یک حسابرسی بازاریابی انجام دهیم

 1. آنچه را که می خواهید ممیزی کنید انتخاب کنید.
 2. اهداف و مقاصد خود را مشخص کنید.
 3. اطلاعات مناسب را جمع آوری کنید.
 4. هرگونه یافته یا اطلاعات از داده ها را در سطح قرار دهید.
 5. توصیه هایی ارائه کنید (و آنها را پیگیری کنید).
 6. آنچه را که می خواهید ممیزی کنید انتخاب کنید.

همانطور که قبلا ذکر شد، ممیزی بازاریابی شما می تواند کل عملیات شما را پوشش دهد یا یک کمپین، فرآیند یا منطقه خاص را هدف قرار دهد. با این حال، بازاریابی شما احتمالاً از اجزای مرتبط با هم تشکیل شده است، بنابراین تحلیل “یک تصویر بزرگ” می تواند مفید باشد.

در نهایت، آنچه برای حسابرسی انتخاب می کنید کاملاً به شما و به اولویت های بازاریابی شما بستگی دارد.

 • اهداف و مقاصد خود را مشخص کنید.

آیا می خواهید بدانید کدام یک از کمپین های رسانه های اجتماعی شما عملکرد خوبی دارند؟ یا اینکه استراتژی محتوای شما چگونه در مقابل رقبای شما قرار می گیرد؟ یا شاید بخواهید برند یا شخصیت مشتری خود را تازه کنید.

با انتخاب هدفی که بزرگ برای خود شروع کنید. سپس، هدف خود را به اهداف قابل اندازه گیری تقسیم کنید.

برای مثال، فرض کنید هدف اصلی شما تعیین این است که کدام کانال های رسانه اجتماعی بهترین تعامل را ارائه می دهند. در این صورت، هدف شما ممکن است این باشد که  «با حداقل سهمیه ۲۰۰ دنبال کننده جدید در ماه در TikTok ملاقات کنید».سپس، ممیزی بازاریابی شما این موضوع را مورد آزمایش قرار می دهد.

 • اطلاعات مناسب را جمع آوری کنید.

اکنون که اهداف کاملاً مشخص و قابل اندازه گیری دارید، گام بعدی جمع آوری اطلاعات است. این اطلاعات می تواند از چندین منبع باشد – مانند معیارهای کمپین، ترافیک وب سایت، معیارهای رسانه های اجتماعی و هزینه های بازاریابی.

همچنین می‌توانید داده‌ ها را از منابع خارجی مانند گزارش‌ های تحقیقات بازار، معیارهای صنعت، و تجزیه و تحلیل رقبا جمع‌آوری کنید – اما مطمئن شوید که داده‌ها قابل اعتماد و دقیق هستند.

پس از جمع‌آوری داده‌ ها، آن‌ها را به گونه‌ای سازماندهی کنید که تجزیه و تحلیل و ارجاع بعداً آسان باشد. ممکن است بخواهید  نمودارها را ایجاد کنید و داده ها را در یک سند واحد ادغام کنید.

 • هر گونه یافته یا اطلاعات را از داده ها در سطح بالا قرار دهید.

نحوه ارزیابی داده های خود به اهداف ممیزی بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر به دنبال ارزیابی استراتژی قیمت گذاری خود در برابر رقبا هستید، ممکن است یک تحلیل رقابتی انجام دهید.

نتایج یا یافته‌های این مرحله را مستند کنید تا بتوانید توصیه‌های مؤثری را در این مرحله ارائه دهید.

حسابرسی بازاریابی

 • توصیه هایی برای بهبود ارائه کنید (و آن را پیگیری کنید).

در نهایت، توصیه هایی برای بهبود استراتژی بازاریابی خود ارائه دهید – مانند چک کردن مجدد پیام، کانال های بازاریابی یا هزینه.

به عنوان مثال، اگر متوجه شدید که استراتژی تبلیغاتی فیس بوک شما به اندازه کافی مشتری را جذب نمی کند، توصیه می شود این هزینه را به کانال دیگری هدایت کنید.

پس از انجام این کارها، نتایج را برای تعیین اثربخشی آنها زیر نظر بگیرید. این شامل ردیابی شاخص های کلیدی عملکرد (KPI) و ایجاد تغییرات در صورت نیاز است.

نتیجه نهایی

باز هم، باد بدانید که هیچ برنامه بازاریابی همه جوانبش کامل نیست. با این حال، با اجرای ممیزی بازاریابی، می‌توانید روی آنچه که تاثرگذار است سرمایه‌گذاری کنید و آنچه را که نیست، حل کنید. نتیجه؟ یک استراتژی بهینه تر که منجر به نتایج می شود.

بروز رسانی : 12/آبان/1402

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *