بیزینس کوچینگ

مدیریت برند

درباره مدیریت برند چه میدانید؟ 

مدیریت برند تابعی از بازاریابی است که از تکنیک هایی برای افزایش ارزش درک شده خط محصول یا برند در طول زمان استفاده می کند.  قیمت محصولات را افزایش می‌دهد و از طریق تداعی‌ها و تصاویر مثبت برند یا آگاهی قوی از برند، مشتریان وفادار ایجاد می‌کند.

توسعه یک برنامه استراتژیک برای حفظ ارزش ویژه برند یا به دست آوردن ارزش برند مستلزم درک جامعی از برند، بازار هدف آن و چشم انداز کلی شرکت است.  معمولاً حول محور تقویت شناخت برند، ارزش ویژه برند و وفاداری به برند یک محصول است.

چگونه کار می کند؟

برندها تأثیر قدرتمندی بر تعامل با مشتری، رقابت در بازارها و مدیریت یک شرکت دارند. حضور قوی برند در بازار، محصولات یک شرکت را از رقبای خود متمایز می کند و باعث ایجاد تمایل به برند برای محصولات یا خدمات یک شرکت می شود.

برندی که تاسیس شده است باید به طور مداوم تصویر برند خود را از طریق مدیریت برند حفظ کند. مدیریت اثربخش برند ، آگاهی از برند را افزایش می‌دهد، ارزش ویژه برند را اندازه‌گیری و مدیریت می‌کند، ابتکاراتی را هدایت می‌کند که از پیام برند ثابت پشتیبانی می‌کند، محصولات برند جدید را شناسایی و تطبیق می‌دهد، و به طور موثر برند را در بازار قرار می‌دهد.

سال ها طول می کشد تا یک برند ایجاد شود، اما زمانی که در نهایت رخ داد، باید همچنان از طریق نوآوری و خلاقیت حفظ شود. برندهای قابل توجهی که در طول سال‌ ها خود را به عنوان رهبران صنایع مربوطه تثبیت کرده‌اند عبارتند از: کوکاکولا ، مک‌ دونالدز، مایکروسافت، آی‌ بی‌ ام، پروکتر اند گمبل، سی‌ ان‌ ان، دیزنی، نایک، فورد، لگو و استارباکس.

مدیریت برند

مزایای مدیریت برند

مشارکت قوی کارکنان.

با خرید درونی ارزش ها، اصول و ادراک یک محصول آغاز می شود. با حصول اطمینان از اینکه همه افراد در یک شرکت بخشی از فرآیند مدیریت برند هستند، کارمندان ممکن است بیشتر به برنامه استراتژیک برند و شرکت بپردازند.

افزایش مقدار فروش.

اگرچه هرگز یک مدیریت مشخص، قوی‌تر برند که وفاداری به برند و ارزش ویژه برند را هدایت می‌کند، ممکن است باعث فروش قوی‌تر شود. از آنجایی که مصرف کنندگان بیشتری به یک برند گره خورده اند یا یک برند را به طور مثبت تشخیص می دهند، احتمال بیشتری دارد که آن را به جای یک جایگزین ناآشنا انتخاب کنند (همه چیزهای دیگر برابر هستند).

افزایش CLV.

ارزش طول عمر مشتری علاوه بر مقادیر فروش بیشتر، مدیریت برند ارزش بیشتری را در طول عمر مشتری ایجاد می کند. اگر مشتریان تجربه مثبتی داشته باشند، احتمالاً خریدهای خود را تکرار می کنند و در صورت ایجاد وفاداری قوی به برند با یک برند، ممکن است احتمال بیشتری برای خرید محصولات مختلف در امتداد یک خط محصول مشابه داشته باشند.

تکنیک های مدیریت برند موثر

ممکن است پیچیده به نظر برسد، اما تعدادی تکنیک ساده و ظریف وجود دارد که فرآیند را قابل مدیریت می کند.

در اینجا برخی از روش های موثرتر مدیریت برند وجود دارد.

مبانی برندسازی را ایجاد کنید

اغلب با اصول اولیه شروع می شود و این به معنای ایجاد یک بیانیه ماموریت قوی، آرم، مخاطبان هدف و بیانیه چشم انداز است. اگرچه اینها اغلب توسط تیم بازاریابی در دوران نوزادی یک شرکت یا محصول ایجاد می‌شوند، این به تیم مدیریت برند بستگی دارد که اصول برندسازی را بیشتر اصلاح و هدایت کنند.

داستان های جذاب بسازید

همانطور که محصول یا شرکت شروع به استفاده توسط مصرف کنندگان می کند، بسیار مهم است که تیم رابطه بین کالا و کاربر را تقویت کند. این به معنای سرمایه گذاری بر روی داستان های احساسی با استفاده از ارتباط انسانی با محصولات شرکت مورد استفاده است.

زبان برندسازی را در نظر بگیرید

در یک یادداشت مرتبط، فرآیند مدیریت برند باید با استفاده مداوم از زبان و لحن هدایت شود. این ممکن است با استفاده از عکس ها یا تبلیغات چاپی راحت تر منتقل شود. با این حال، اگر افراد مختلف کانال های بازاریابی متفاوتی را مدیریت کنند، ممکن است چالش های مختلفی ایجاد شود. تا زمانی که کانال‌های دریافت در خطوط تولید یکسان هستند، تیم باید اطمینان حاصل کند که عبارت و احساس پشت ارتباطات یکسان است.

عناصر مدیریت برند

سه عنصر حیاتی وجود دارد: ارزش ویژه، شناخت و وفاداری. اگرچه ممکن است اندازه گیری کمی مزایای هر یک دشوار باشد، مدیریت برند نقش مستقیمی در توسعه هر سه جنبه یک برند دارد.

مدیریت برند

1.شناخت برند

مدیریت برند اغلب با شناخت برند شروع می شود. اگر شرکتی نتواند با دیدن یک برند، احساسات مثبتی را در مشتریان ایجاد کند، ممکن است برندی برای مدیریت نباشد. بعلاوه، شناخت برند مستلزم حصول اطمینان از شناخت یک برند به جای مخالفت با برند، پاسخی مطلوب را به دنبال دارد.

2.ارزش ویژه برند

ارزش ویژه برند، ارزش تجاری تصویر یک محصول است . اگرچه یک شرکت در واقع پول ها مستقیم ارزش را از محصولات خود دریافت نمی کند که ارزش ویژه برند بالایی دارند، ارزش ویژه برند اغلب به فروش بیشتر ترجمه می شود زیرا مصرف کنندگان یک محصول یا نام تجاری را با ارزش بیشتری مرتبط می کنند. ارزش ویژه برند در طول زمان از طریق تجربیات مثبت، همکاران و ارزش نشان داده شده ایجاد می شود.

3.وفاداری به برند

یک مشتری ممکن است یک نام تجاری را بشناسد و یک مشتری حتی ممکن است ارزش مثبت قوی را با یک نام تجاری ارزیابی کند. با این حال، اگر آن مشتری به راحتی به سمت یک محصول رقیب سوق داده شود، مدیریت برند شکست خورده است. هدف از وفاداری به برند ، فراخوانی روابط قوی بین مصرف‌کننده و برند است که مصرف‌کننده نمی‌تواند به انحراف از محصولات برند پی ببرد.

مدیریت برند در مقابل بازاریابی

به نظر می رسد مدیریت برند و بازاریابی هر دو یک کار را انجام می دهند. به هر حال، هر دو بخش بر نحوه درک سهامداران خارجی از برندهای شرکت یا محصول تأثیر می‌گذارند. با این حال، تفاوت های ظریفی بین این دو وجود دارد.

بازاریابی در ابتدا رهبری می کند، مدیریت برند دنبال می کند

هنگامی که شرکت ها یا محصولات راه اندازی می شوند، آن شرکت ها یا بخش ها ممکن است تیم کاملاً اختصاصی برای مدیریت برند نداشته باشند. در عوض، آنها اغلب دارای مجموعه‌ای از متخصصان بازاریابی هستند که مدیریت خارجی اولیه درک عمومی را هدایت می‌کنند. آن تیم بازاریابی ممکن است بسیاری از جنبه های اولیه مدیریت برند را در اختیار داشته باشد، اگرچه نقش آنها اغلب بسیار بیشتر از صرفاً تقویت استراتژی برندسازی است.

بازاریابی بیشتر خارجی است، مدیریت برند بیشتر داخلی است

تیم بازاریابی یک شرکت در درجه اول بر تعاملات بیرونی متمرکز است. این شامل ارتباطات، حضور در رویداد، ادراک عمومی و روابط عمومی است. اگرچه این جنبه‌ها ممکن است در ایجاد برند نقش داشته باشند، مدیریت برند بیشتر بر روی طراحی استراتژیک مسیر عمل متمرکز است. مدیریت برند به احتمال زیاد استراتژی و خرید داخلی را ترسیم می کند، در حالی که بازاریابی به احتمال زیاد استراتژی خارجی و پذیرش خارجی برند را اجرا می کند.

الزامات یک مدیر برند

یک مدیر برند وظیفه دارد ویژگی های ملموس و ناملموس یک برند را مدیریت کند. جنبه های ملموس برند یک شرکت شامل قیمت محصول، بسته بندی، لوگو، رنگ های مرتبط و قالب حروف است.

نقش یک مدیر برند این است که با در نظر گرفتن عناصر ناملموس یک برند، نحوه تلقی یک برند در بازار را تحلیل کند. عوامل نامشهود شامل تجربه ای است که مصرف کنندگان با نام تجاری داشته اند و ارتباط عاطفی آنها با محصول یا خدمات. ویژگی های ناملموس یک برند ارزش ویژه برند را ایجاد می کند .

ارزش ویژه برند قیمتی بالاتر از ارزش محصول است که مصرف کنندگان مایلند برای کسب برند بپردازند. ارزش ویژه برند یک دارایی نامشهود داخلی است که ارزش آن در نهایت با ادراک مصرف کنندگان از برند تعیین می شود. اگر مصرف کنندگان بخواهند برای یک نام تجاری بیشتر از یک برند عمومی که عملکردهای مشابهی را انجام می دهد، هزینه کنند، ارزش ویژه برند افزایش می یابد. از سوی دیگر، ارزش ارزش ویژه برند زمانی کاهش می‌یابد که مصرف‌کنندگان ترجیح می‌دهند محصول مشابهی را خریداری کنند که قیمت آن کمتر از برند باشد.

مدیریت برند

اهمیت نوآوری 

مدیریت برند نه تنها شامل ایجاد یک نام تجاری، بلکه همچنین درک این است که چه محصولاتی می توانند تحت برند یک شرکت قرار گیرند. یک مدیر برند همیشه باید بازار هدف خود را در هنگام تصور محصولات جدید در نظر داشته باشد تا برند شرکت را تصاحب کند یا با تحلیلگران کار کند تا تصمیم بگیرد با چه شرکت هایی ادغام یا خریداری کند .

هدف چیست؟

هدف مدیریت برند ایجاد یک تصور خاص در مورد یک محصول یا شرکت است. با تعیین استراتژیک فونت، زبان، سبک پیام‌رسانی و برنامه‌های بازاریابی، تیم مدیریت برند امیدوار است که عموم مردم یک محصول یا شرکت را در یک دید خاص ببینند.

نوشته های مشابه

18 دیدگاه در “مدیریت برند

 1. شهاب گفت:

  سلام چه نکته های خوبی رو عنوان کردین عالی بود

 2. سوری گفت:

  جالبه. 👌👌👌

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 3. ندا گفت:

  خیلی توضیحات عالی بوود

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 4. Soraya گفت:

  بسیار عالی بود ممنونم

 5. علی گفت:

  ممنون از مطالب خوب و سایت عالی شما

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 6. سمیه گفت:

  سلام شما دوره ی آموزش برند سازی هم دارید ؟

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. برای مشاوره میتوانید با شماره های زیر تماس بگیرید . همیشه در مسیر کمال باشید.
   071-36233354-55 یا 09170808088
   یکسره از 9 صبح تا 7 بعدازظهر

 7. رضا گفت:

  کاربردی بود مطلب👌👌👌

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 8. ثمین گفت:

  دوره ی نوابغ فروش خیلی خوب بود من به همه معرفیش میکنم . خسته نباشید

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 9. زهرا گفت:

  چه جالب بود . تشکر.

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 10. دنیا گفت:

  خیلیم خووووب

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *